Frederic Rzewski na "Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 14:41
Odtworzenie tegorocznego recitalu znanego kompozytora i pianisty amerykańskiego. Wieczór zarejestrowano w "Fabryce trzciny". Zapraszamy we czwartek o 19:00.
Frederic Rzewski
Frederic RzewskiFoto: fot. materiały prasowe/Michael Wilson

Frederic Rzewski studiowałkompozycję między innymi u Miltona Babbitta i Luigiego Dallapiccoli. W połowie lat 60. wraz z Alvinem Curranem i Richardem Teitelbaumem założył w Rzymie zespół MEV (Musica Elettronica Viva), który rychło zdobył uznanie za swe pionierskie działania w dziedzinie żywej muzyki elektronicznej i improwizacji. W latach 70. artysta eksperymentował z formami, w których styl i język traktowane są jako elementy strukturalne; najbardziej znanym dziełem z tego okresu jest The People United Will Never Be Defeated! - 36 wariacji fortepianowych na temat pieśni rewolucyjnej śpiewanej w oddziałach Che Guevary (w 1980 kompozytor wykonał je na "Warszawskiej Jesieni"). Z kolei seria utworów na większe zespoły instrumentalne, skomponowanych w latach 1979–81, zdradza powrót do notacji eksperymentalnej i graficznej, twórczość zaś lat 80. eksploruje nowe sposoby użycia techniki dodekafonicznej.

 

 

W nowszych utworach Rzewski prezentuje swobodniejsze, bardziej spontaniczne podejście do kompozycji. Największym dotychczas utworem jest The Road, ośmiogodzinna ,"powieść" na fortepian solo. The Triumph of Death (1987–88) to z kolei dwugodzinne oratorium, którego tekst jest adaptacją sztuki Petera Weissa z 1965 r. "Die Ermittlung" ("Dochodzenie"). Scratch Symphony na orkiestrę miała prawykonanie na festiwalu w Donaueschingen w październiku 1997 r.

Artysta jest członkiem American Academy of Arts and Letters, a w 2009 r. otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu w Liège.

Na recital Frederica Rzewskiego zarejestrowany podczas tegorocznej "Warszawskiej Jesieni" zaprasza Joanna Grotkowska.

Program

 Frederic Rzewski: Etiuda, Nanosonaty Księga VII, De Profundis

Wyk: Frederic Rzewski – fortepian

(Warszawa, 13.09.2011)

3 listopada (czwartek), godz. 19:00



Zobacz więcej na temat: lata 60 Rzym Warszawa
Czytaj także

Warszawska Jesień: intymość wojny, praca zamiast baletu, trauma zamiast muzyki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 00:00
- Próbująć poprawić świat, możesz tylko pogorszyć sprawy - powiedział kiedyś klasyk awangardy, John Cage. Dziś o zaangażowanej "Warszawskiej Jesieni" rozmawiają w studiu Dwójki Joanna Grotkowska oraz Tomasz Cyz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał Warszawskiej Jesieni na akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 19:30
Gdyby nie Andrzej Krzanowski, nikt nie usłyszałby o Marcinie Wyrostku. Akordeon nazywany byłby "wstydem", a wirtuoza tego instumentu w "Mam Talent" po prostu by wyśmiano. W finałowym koncercie "Warszawskiej Jesieni" zabrzmi po raz pierwszy dyplomowa Symfonia nieżyjącego od dwudziestu lat mistrza. Zapraszamy do "Filharmonii Dwójki".
rozwiń zwiń