Plenerowa akcja "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" do tej pory gościła w Warszawie, Sopocie, Gdyni i Krakowie. W sobotę 21 lipca nasza wakacyjna trasa, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zawitała do Kalisza.
W czasie dwugodzinnej audycji można było dowiedzieć się m.in. o historii miasta, ale i teraźniejszości, związanej z produkcją fortepianów i pianin, genezie przydomku "Wenecja Północy", który funkcjonuje w odniesieniu do Kalisza i tym, czy rzeczywiście jest to najstarsze miasto w Polsce i zarazem miasto, które najbardziej ucierpiało w czasie I wojny światowej. Rozmowy z poszczególnymi gośćmi przeplatane były fragmentami recitalu pianistki i wokalistki Karoliny Stankiewicz.
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"
Między 12.00 a 15.00 na Głównym Rynku odbyła się z kolei plenerowa akcja, w czasie której odbywały się m.in. warsztaty plastyczne, a także czytanie poezji Adama Asnyka i prozy Marii Dąbrowskiej, twórców związanych z Kaliszem, w interpretacji Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego.
W sobotę 28 lipca radiowa Dwójka odwiedzi Przemyśl.
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej
Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Bartosz Panek
Goście: Jan Kibler (długoletni pracownik fabryki Calisia, pedagog technikum budowy fortepianów), Marcin Kaftanowicz (pedagog technikum budowy fortepianów, Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów), Anna Tabaka i Maciej Błachowicz (historycy i regionaliści), Arkadiusz Pacholski (pisarz, eseista, animator kultury), Mateusz Halak (konserwator zabytków), Michał Mąka (artysta), Elżbieta Piszczorowicz-Mondra (Fundacja Rodziny Wiłkomirskich), Sylwia Kucharska (dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej), Przemysław Pawlak (prezes Instytutu Witkacego)
Data emisji: 21.07.2018
Godzina emisji: 15.00