65-lecie Państwowego Instytutu Wydawniczego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 16:20
Serie wydawnicze pełnią w wydawnictwie książkowym szczególna rolę. O seriach wydawnictwa PIW opowiadają jego pracownicy.
Audio
65-lecie Państwowego Instytutu Wydawniczego
Foto: Glow Images/East News

- W sztuce edytorskiej seria jest czymś szczególnym, co trzeba umieć pielęgnować. Nie jest to wielkie odkrycie – we wszystkich wielkich wydawnictwach są kierownicy serii, albo redaktorzy naczelni serii. Cały kunszt wyraża się w tym, żeby seria pęczniała nie tylko w nowe tytuły, ale w myśl zorganizowana wokół pewnej tematyki. Jeśli w zawodzie redaktora było kiedykolwiek coś fascynującego to jest to świadomość, że się podrzuca ludziom zaczyn do myślenia – tak o seriach wydawniczych wyraził się Michał Kabata, dyrektor PIWu w latach 80.

Założony w 1946 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znany jest dziś przede wszystkim z wydawania literatury pięknej, nauk społecznych i historii oraz różnego rodzaju serii encyklopedycznych. W tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia swojej działalności. To jeden z największych i najbardziej znanych wydawców na polskim rynku.

W "Słowach po zmroku" o seriach wydawniczych PIWu i o pracy w Instytucie opowiadali Michał Kabata, Ewa Maciakowa i Hanna Wachnowska.

Wśród znanych i cenionych serii literatury pięknej znajdują się "Współczesna Proza Światowa", która ukazuje się od ponad 30 lat, w jej ramach ukazały się pierwsze polskie wydania Italo Calvino i Umberto Eco i Gabriela Garcii Marqueza. Klasyka rodzimej literatury wydawana jest w seriach w eleganckiej złotej oprawie, to "Kolekcja Prozy Polskiej XX Wieku" oraz "Kolekcja Poezji Polskiej XX Wieku". Z kolei "Nowa Proza Polska" obejmuje interesujące pozycje młodego pokolenia twórców, seria była wydawana przy współudziale miesięcznika "Twórczość". "Kolekcja Ostroga. Książki najlepsze" jest inspiracją przede wszystkim dla tych, którzy cenią w literaturze odrobinę prowokacji oraz różnorodność gatunkową, zarówno w literaturze klasycznej jak i tej nie mieszczącej się jeszcze w uznanym kanonie. Szczególne miejsce w wydawnictwie PIW zajmuje seria "Biblioteka Myśli Współczesnej", gdzie ukazują się nieliterackie publikacje  z szeroko rozumianej humanistyki – filozofii, socjologii, psychologii i nauk przyrodniczych.

Audycję przygotowała Barbara Schabowska.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: POLSKA boks
Czytaj także

Degler maluje Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 22:42
Wokół osoby Witkacego powstała swoista czarna legenda, mówiło się i mówi o nim jako o alkoholiku, narkomanie i erotomanie. Prof. Janusz Degler, wybitny witkacolog, postanowił wypowiedzieć wojnę złej sławie artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

65. urodziny PIW-u

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 10:00
Założony w 1946 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znany jest dziś przede wszystkim z wydawania literatury pięknej, nauk społecznych i historii oraz różnego rodzaju serii encyklopedycznych.
rozwiń zwiń