Lider Jaruzelski's Dream: na tej płycie udajemy polski free jazz
Najnowsza płyta Lindy May Han Oh - "Walk Against Wind" - inspirowana jest twórczością Marcela Marceau. - Na znaczenie tytułowej drogi pod wiatr składa się kilka elementów. Może chodzić o pokonywanie przeszkód na drodze do realizacji celów i podążania za swoją pasją. Wszyscy stajemy przed wyborem właściwej ścieżki i musimy trzymać się tego, w co wierzymy. Druga rzecz, która skłoniła mnie do wyboru tego tytułu, to fakt, że Marcel Marceau był wirtuozem ruchu i komunikacji niewerbalnej. Oglądałam wiele filmów, w których jego pantomimie towarzyszyła muzyka instrumentalna, czasem jazz, i obserwowałam, jak bez słów, a nawet bez dźwięków, był w stanie przekazać te same emocje, co instrumenty - tłumaczyła artystka.
Urodzona w Malezji Linda May Han Oh dorastała w australisjkim Perth, skąd przeniosła się do Nowego Jorku. - Perth to piękne miejsce do życia, mieszka się tuż przy plaży. Miło wspominam, jak tam dorastałam otoczona przez utalentowanych i pracowitych muzyków. Tęsknię też za tamtejszym tempem życia, wielokrotnie wolniejszym niż nowojorskie. Ale z pewnością geografia wpływa na to, do czego mamy dostęp. Perth należy do najbardziej odizolowanych geograficznie miast świata. Nawet do Melbourne czy Sydney trzeba lecieć pięć godzin. Dziś mieszkam w Nowym Jorku właśnie dlatego, że tam wciąż coś się dzieje. To miasto ma niezwykłą energię - każdego wieczoru możesz pójść na świetny koncert, do teatru czy obejrzeć balet - opisywała.
Na czym polega idea Biopholio praktykowana przez wytwórnię płytową, w której nagrywa Linda May Han Oh? Czy musiała ona przestać "wstydzić się" kontrabasu? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Nokturn
Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk
Gość: Linda May Han Oh (kontrabasistka, kompozytorka i aktywistka)
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 23.30
pg/jp