Goście na 75-lecie Dwójki: Władysław Kłosiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 21:00
W Dwójkowej audycji wybitny klawesynista opowiadał o tym, jak się zmieniało wykonawstwo muzyki dawnej w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
Audio
  • Goście na 75-lecie Dwójki: Władysław Kłosiewicz
Władysław Kłosiewicz w studiu Dwójki.
Władysław Kłosiewicz w studiu Dwójki. Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Polska Orkiestra Kameralna pod Jerzym Maksymiukiem otrzymała propozycję nagrania kompletu Koncertów brandenburskich Bacha dla EMI w Londynie. Był to rok 1978. Jako  "zaprawę" zrealizowaliśmy w Warszawie dla Polskiego Radia tegoż kompletu. To był pierwszy mój tak duży projekt – wspominał Władysław Kłosiewicz. - Potem byliśmy z tymi koncertami na tournée koncertowym w Finlandii i we Włoszech. To było szaleństwo! Przez dwa tygodnie graliśmy dzień po dniu sześć koncertów na jednym wieczorze.

Podczas tego tournée muzycy kupili płyty z nagraniami pionierów wykonań na instrumentach dawnych. To była fascynacja, z której na gruncie polskim zrodził się zespół Concerto Avenna, założony przez Władysława Kłosiewicza i Andrzeja Mysińskiego. 

- Muzycy jednak nie zdecydowali się na dawne instrumenty, bo po pierwszych przymiarkach okazało się, że nie jest to proste. Nie wystarczy zmienić strun na jelitowe, to zupełnie inne instrumenty.

Odrodzenie klawesynu kojarzone jest, słusznie, z postacią Wandy Landowskiej. Posługiwała się ona jednak klawesynem współczesnym, bardzo różnym od instrumentu barokowego, za co jest dziś krytykowana. Gość Dwójki uważa jednak, że pozycja Wandy Landowskiej w historii wykonań historycznie poinformowanych jest niewzruszona.

- Wanda Landowska stworzyła cały system wiedzy, praktycznie od zera, o technice i metodzie posługiwania się klawesynem, którego przez ponad sto lat nikt nie dotykał. Jej sposób myślenia o frazie, o muzyce klawesynowej, są ponadczasowe i nie mają związku z rodzajem klawesynu. Tej wiedzy miałem okazję musnąć przez kontakt z jej uczniem Ruggero Gerlinem i to był dla mnie dar niebios.

Audycję prowadziła Agata Kwiecińska. Zapraszamy do słuchania.

***

Władysław Kłosiewicz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie z wyróżnieniem w 1979 r. w klasie prof. Julitty Sleńdzińskiej. Jest też ostatnim uczniem Ruggero Gerlina (1899-1983), asystenta i najbliższego współpracownika Wandy Landowskiej, u którego studiował w latach 1976 – 1983, początkowo w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (dyplom honorowy 1978), a następnie prywatnie w Paryżu.

Wykładał, jako profesor klawesynu i interpretacji muzyki barokowej, w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii (1987-2004), a od 1981 - również w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

Władysław Kłosiewicz należy do laureatów głównych nagród międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983), oraz ARD w Monachium (1984, I nagroda, II i III nie przyznano).

Od 1978 r. jest muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1984-1985 - wraz z Andrzejem Mysińskim - współtwórca zespołu Concerto Avenna. Od 1993 r. prowadzi orkiestrę barokową "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense" przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2004 r. kieruje własnym międzynarodowym zespołem muzyki dawnej "Narol Baroque".

Władysław Kłosiewicz występował w wielu krajach uczestnicząc w najważniejszych festiwalach muzyki dawnej i współpracując z wieloma wybitnymi solistami i dyrygentami. Nagrywał dla wielu rozgłośni radiowych, telewizyjnych i firm płytowych. 

Czytaj także

Wanda Landowska in memoriam

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2010 13:25
31 stycznia 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Antoni Wit

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 09:30
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Narodowej opowiadał o swoich związkach z Dwójką i ogólnie z Polskim Radiem. Mówił między innymi o tym, jak pracowało mu się Lang Langiem i czym charakteryzowała się praca z NOSPR-em.
rozwiń zwiń
Czytaj także

75-lecie Programu II Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 12:45
1 marca radiowa Dwójka będzie obchodzić 75. urodziny. Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele wyjątkowych audycji, koncertów oraz niespodzianek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:47
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki, laureat "Złotego Mikrofonu" opowiadał nam o zamówieniach nowych utworów przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Agnieszka Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:47
- Kocham moją Orkiestrę. A kiedy mówię "Orkiestra", widzę Jarka, Bogdana, Beatę, Iwonę ,Mirka, Lecha… - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, od 35 lat nieprzerwanie na stanowisku szefa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń