Arcydzieło Scipione Pulzone w ramach przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:00
Choć Scipione Pulzone nie jest malarzem bardzo znanym, to na jego dziełach wzorowały się rzesze artystów. Z tym samym zaangażowaniem malował biblijne sceny i portrety możnych, a sława jego obrazów dotarła do obu Ameryk i Afryki.
Audio
  • Gawęda dr Bożeny Fabiani o Scipione Pulzone, wybitnym portreciście doby późnego renesansu (Dwójka/W stronę sztuki)
Obraz Matki Bożej Boskiej Opatrzności autorstwa Scipione Pulzone
Obraz "Matki Bożej Boskiej Opatrzności" autorstwa Scipione PulzoneFoto: Wikipedia/domena publiczna

O Scipione Pulzone, zwanym Gaetano, słyszało pewnie nawet niewielu miłośników sztuki. Jednak jedno z jego dzieł - "Matka Boża Boskiej Opatrzności" - osiągnęło światową sławę. Na pierwszy rzut oka trudno jest rozpoznać, z jakiego okresu pochodzi ten obraz. Dr Bożena Fabiani podkreśla, że wszystko w tym dziele jest ponadczasowe - suknia Marii, jej fryzura, sposób przedstawienia postaci. Jak zaznacza, sama na początku była przekonana, że jest to malowidło z XIX wieku. Tymczasem Scipione Pulzone tworzył pod koniec wieku XVI.

Nie wiadomo kiedy i dla kogo namalował portret Matki Boskiej z dzieciątkiem. Obraz powstał w trzech wersjach, a jedna z nich w drugiej połowie XVII wieku trafiła do klasztoru barnabitów w Rzymie.

Dr Bożena Fabiani wyjaśnia, że podarował go im inżynier odpowiedzialny za prace przy ich kościele. Była to forma przeprosin za uszkodzony niechcący stary fresk z wizerunkiem Madonny. Księża byli zachwyceni podarunkiem i to oni rozsławili ten obraz na całym świecie, wszędzie tam, gdzie jeździli na misje. Dziś kopie "Matki Bożej Boskiej Opatrzności" wiszą w niezliczonych galeriach i kościołach. W Warszawie można zobaczyć reprodukcję tego obrazu w kościele barnabitów przy ulicy Sobieskiego.

Scipione Pulzone nie zajmował się jednak wyłącznie tematyką religijną. Ten urodzony w 1545 roku malarz, uczeń Jacopino del Conte, zasłynął dzięki wybitnym umiejętnościom portrecisty. Każdy zadowolony klient polecał go kolejnym i tak Pulzone piął się coraz wyżej po szczeblach kariery. Malował arcybiskupów, namiestników, książęta. Sportretował też papieży Piusa V i Grzegorza XIII.

Auroportret
Auroportret Scipione Pulzone/fot.Wikipedia/domena publiczna

Dopiero na zamówienie arystokratycznej rodziny Colonnów zmienił tematykę swoich prac i stworzył pierwsze malowidło religijne. Dla bazyliki św. Jana na Lateranie namalował św. Marię Magdalenę. Po tym dziele miwiło się już o Pulzone, że uczeń przerósł mistrza i tworzy prace lepsze niż del Conte.

Opowieść o życiu i twórczości Scipione Pulzone przygotowała dr Bożena Fabiani.

bk/bch

Czytaj także

Pierwszy portrecista polskich królów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 16:44
Zapraszamy do słuchania gawęd dr Bożeny Fabiani poświęconych XVI-wiecznemu polskiemu artyście Marcinowi Koberowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przemienienie Pańskie" Rafaela zaskoczyło najbardziej po 450 latach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 16:00
Opowiadając o renowacji ostatniego dzieła Rafaela Santi z Urbino, dr Bożena Fabiani zdradziła wiele szczegółów z kuchni konserwacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń