Pochwała prostoty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 05:01
Annibale Carracci malował proste, naturalistyczne obrazy w czasach, gdy inni włoscy malarze inspirowali się barokowym przepychem.
Audio

Carracci to rodzina malarzy włoskich działających w XVI i XVII wieku w Bolonii i w Rzymie. Lodovico i Agostino byli malarzami i sztycharzami, a spokrewniony z nimi Annibale uważany był za najzdolniejszego z rodziny malarza dekoracyjnych fresków.

Tematy malowanych przez nich fresków, zgodnie z gustami epoki, zostały zaczerpnięte z mitologii antycznej. Carracci malowali natomiast zupełnie inaczej, niż to wtedy było przyjęte. Unikali manierystycznych udziwnień. Nowatorstwo w środowisku bolońskich malarzy spotykało się z niechęcią i ostrą krytyką, mimo to założona przez Carraccich szkoła stała się popularna wśród młodych artystów.

- Carraccim zależało na tym, żeby elementy klasyczne nasycić realizmem. (...) Wprowadzili naukę perspektywy i światłocienia w malarstwie, a także prace z żywym modelem. Wwywarli silny wpływ na rozwój akademizmu - tłumaczyła w dwójkowej gawędzie dr Bożena Fabiani.

Annibale Carracci z upodobaniem malował pejzaże, w które wpisywał podpatrzone scenki rodzajowe. Malował razem ludzi bogatych i biednych. Manieryści włoscy bardzo się dziwili, dlatego Carracci interesował się w swojej sztuce ludźmi nieutytułowanymi.

- Malował niekiedy obrazy tak naturalistyczne, że wprost zdumiewające. Namalował na przykład prostego człowieka, który zajada fasolę. Nic więcej, żadnej alegorii, konceptu, żadnego antycznego kostiumu - mówi dr Fabiani.

W Rzymie Annibale Carracci potwierdził swoje wielkie zdolności dekoratora. Osiem lat spędził dekorując kaplicę w Palazzo Farnese, jednak po zakończeniu prac nie spotkał się prawdopodobnie z oczekiwanym uznaniem i popadł w melancholię.

- Po tylu latach pracy na rusztowaniu był po prostu nieludzko przemęczony, bo praca malarza fresków jest niezwykle mozolna. Żalił się swego czasu na to i Michał Anioł i Vasari - opowiada dr Fabiani.

Annibale Carracci spędził ostatnie lata swojego życia chorując i pracując. Zmarł w wieku 49 lat. Pochowano go w Panteonie, obok Rafaela Santi. Był siódmym i ostatnim malarzem pochowanym w tej świątyni.

Nowej opowieści o nietypowym malarstwie religijnym Annibala Carracci będzie można posłuchać w niedzielę, 21 listopada o godzinie 9:45 na naszej antenie.

Aby wysłuchać audycji, kliknij dźwięk w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie


usc

Czytaj także

Rzym się rozpada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2007 12:50
Wszystkie zapierające dech w piersiach zabytki Rzymu są zagrożone. Grozi im zawalenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HISTORIA: Rzym ma 2761 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2008 11:04
Zgodnie z tradycją 21 kwietnia 753 r. p.n.e. powstało Wieczne Miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W stronę sztuki: Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 12:07
14 lutego 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caravaggio ściąga tłumy. Wielu odejdzie z kwitkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2010 12:13
W ostatnim dniu otwarcia wystawy dzieł Caravaggia w Rzymie w nocy w kolejce na Kwirynale stały tłumy ludzi. Ekspozycja, która przejdzie do historii pod względem liczby zwiedzających, zostanie zamknięta w niedzielę o godzinie 22.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka między życiem a śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 07:01
- Obrazy Fridy Kahlo, pełne egzotycznej magii, pełniły rolę egzorcyzmów i publicznej spowiedzi - mówi kuratorka wiedeńskiej wystawy artystki.
rozwiń zwiń