Obrońca Malborka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2011 14:55
– Był niezwykłą postacią nie tylko w skali polskiej, ale i europejskiej. Tak o prof. Andrzeju Tomaszewskim, wybitnym historyku sztuki i architekcie, powiedział dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund.
Audio
  • Pierwsza gawęda o działalności ICOMOS-su, współpracy z Watykanem i wykładach w Berlinie Zachodnim
  • Druga gawęda o kierowaniu Międzynarodowym Centrum Badań dla Konserwacji i Restauracji Dóbr Kultury ICCROM w Rzymie i o pracach renowacyjnych prowadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej
  • Trzecia gawęda o pracach renowacyjnych prowadzonych w Kaplicy Sykstyńsakiej, wspomni również o obyczajach dyplomatycznych
  • Czwarta gawęda o współpracy prof. Tomaszewskiego z Rosjanami i Japończykami w czasie, gdy pełnił on funkcję dyrektora generalnego ICCROM-u
  • Piąta gawęda o tym czym są organizacje międzynarodowe, jak ważne są kontakty osobiste, życzliwość i zdobywanie przyjaciół

W tym tygodniu w "Głosach z przeszłośc" przypominamy gawędy zmarłego w październiku ubiegłego roku prof. Andrzeja Tomaszewskiego - historyka architektury i sztuki, architekta, konserwatora zabytków cieszącego się międzynarodową sławą autorytetu w tej dziedzinie. W 2004 roku nagrał 15 piętnastominutowych gawęd-wspomnień emitowanych w Programie 2 w cyklu "Zapiski ze współczesności". Przypominamy pięć z nich, w których profesor opowiada o latach 80. i 90.

Prof. Tomaszewski był bardzo zaangażowany we współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie badań i ochrony dóbr kultury. Zwracał uwagę na konieczność ochrony wspólnego dziedzictwa na obszarach wielokulturowych i prowadzenie badań bez zafałszowań i przemilczeń. Starania prof. Tomaszewskiego jako Generalnego Konserwatora Zabytków doprowadziły do wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO tak znaczących pomników wspólnego, polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego jak zamek w Malborku, zespół staromiejski Torunia oraz Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze na Śląsku.

Od 1976 roku Andrzej Tomaszewski był profesorem Politechniki Warszawskiej; kierował także Instytutem Historii Architektury i Sztuki oraz Zakładem Ochrony Zabytków. W latach 80. był również profesorem w berlińskim Kolegium Naukowym i na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

Od 1988 do 1992 roku był dyrektorem generalnym Międzynarodowego Centrum Badań dla Konserwacji i Restauracji Dóbr Kultury ICCROM w Rzymie, a w latach 1995-1999, po powrocie do Polski, pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków.

Prof. Andrzej Tomaszewski był przedstawicielem Polski w wielu międzynarodowych instytucjach kulturalnych (Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, Komitet Dziedzictwa Kultury Rady Europy), pełnił także funkcję prezesa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.

W pierwszej gawędzie opowiedział o działalności ICOMOS-su, współpracy z Watykanem i wykładach w Berlinie Zachodnim.

Druga gawęda dotyczyła kierowania Międzynarodowym Centrum Badań dla Konserwacji i Restauracji Dóbr Kultury ICCROM w Rzymie i prac renowacyjnych prowadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej.

W trzeciej gawędzie prof. Tomaszewski kontynuował opowieść o pracach renowacyjnych prowadzonych w Kaplicy Sykstyńsakiej, wspomni również o obyczajach dyplomatycznych.

W czwartej gawędzie usłyszeliśmy opowieść o współpracy prof. Tomaszewskiego z Rosjanami i Japończykami w czasie, gdy pełnił on funkcję dyrektora generalnego ICCROM-u.

W ostatniej gawędzie nagranej w 2004 roku roku prof Andrzej Tomaszewski opowiada o tym, czym są organizacje międzynarodowe, jak ważne są kontakty osobiste, życzliwość i zdobywanie przyjaciół.

Zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

7-11 lutego (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Czytaj także

Wirtualny spacer po Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 06:30
Mieszkańcy Torunia i turyści mogą już odbyć spacer po mieście nie ruszając się z domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UNESCO trzyma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:08
Wejście na światową listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego to prestiż. Ale z listy można też być usuniętym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarcie toruńskiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 09:38
Po kilku latach prac konserwatorskich i remontowych ponownie otworzyło swe podwoje Muzeum w Toruniu, majżace swą siedzibę w Ratuszu Staromiejskim.
rozwiń zwiń