Po odnalezionej przez Beatę Dorosz na uniwersytecie w Yale korespondencji Lechoń-Grydzewski, która ukazała się dziesięć lat temu, teraz opublikowany został kolejny ważny dla historii literatury polskiej i osób śledzących dzieje twórczości pisarzy zgromadzonych w kręgu "Wiadomości" tom korespondencji Wierzyński-Lechoń.
W czerwcu 1941 Kazimierz Wierzyński mieszka już w USA, a Jan Lechoń ciągle czeka na wizę do USA. Niebawem osiądzie w Nowym Jorku, a choć Wierzyńscy mieszkać będę zaledwie 100 kilometrów dalej i nierzadko będą się spotykać, to częste listy pozostaną ważnym świadkami myśli poetów. Korespondencja dotyczy głównie spraw polskich. Czesław Miłosz w liście do Jarosława Iwaszkiewicza napisze z sarkazmem, że wymienieni poeci żyją niejako w "bańce mydlanej spraw polskich". Cały czas są to sprawy ważne jak: przyjazd Karskiego, katastrofa w Gibraltarze, nowy rząd na uchodźstwie, przekradanie się kolegów z kręgu emigracji politycznej do synekur PRL-owskich.
W audycji Beata Dorosz opowiadała o listach Lechonia, które obudziły w Wierzyńskim "instynkt krzywdy ludzkiej", co związane było z donosami części środowiska polskiego na Lechonia w czasie, gdy starał się o pracę w Komitecie Wolnej Europy. Badaczka literatury mówiła też o słynnej życiowej niepraktyczności Lechonia i pozostawionym przez niego rękopisie, którego odczytanie mocno utrudniła pewna sugestia jego psychoterapeuty.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Anna Lisiecka
Goście: Beata Dorosz (historyczka litertaury)
Data emisji: 7.06.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mz