- W specjalnym wydaniu audycji "Wybieram Dwójkę" wybraliśmy się do Biblioteki Narodowej, która w tym roku obchodzi 275-lecie powstania.
- Biblioteka Narodowa została otwarta w 1747 roku. Była jedną z pierwszych bibliotek narodowych w Europie i pierwszą w Polsce.
W ramach uroczystych obchodów 20 stycznia zainaugurowała swoje nowe oblicze, a konkretnie zaprezentowała przebudowane i nowoczesne czytelnie. Po modernizacji są trzykrotnie większe i dysponują prawie 400 miejscami dla czytelników.
O uroczystych obchodach 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej, o jej historii, przebudowie i planach na kolejne lata rozmawialiśmy z naszymi gośćmi, którymi byli: dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej - i Dominik Cieszkowski - zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej.
Czytaj też:
- Gdyby nie Józef i Andrzej Załuscy nie świętowalibyśmy tak długiej historii tej instytucji - podkreślił dr Tomasz Makowski. - Otwierając bibliotekę, mieli już 150 tysięcy woluminów. Kiedy wywożono ją na rozkaz carycy Katarzyny II jako najcenniejszy łup po III rozbiorze Polski, liczyła 400 tysięcy woluminów, a także kilkanaście tysięcy rękopisów starożytnych i nowożytnych - dodał.
Dyrektor BN powiedział, że była ona dwa razy niszczona i dlatego otwierana trzy razy. - W 1939 roku Niemcy zamknęli ją dla Polaków na 5 lat. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego została przez nich podpalona, zniszczono setki tysięcy najcenniejszych obiektów. To był akt barbarzyństwa bez precedensu w historii świata - podkreślił.
11:20 2022_01_20 16_12_41_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Dr Tomasz Makowski i Dominik Cieszkowski o 275. rocznicy powstania Biblioteki Narodowej i otwarciu jej nowych wnętrz (Wybieram Dwójkę)
Nowa przestrzeń czeka na wszystkich
Zastępca dyrektora Dominik Cieszkowski mówił, że do nowej przestrzeni w Bibliotece Narodowej będzie mógł wejść każdy, kto będzie spacerował po Polach Mokotowskich. - Można będzie sprawdzić, co jest w dzisiejszej prasie, usiąść, napić się kawy. Ta przestrzeń jest podzielona na dwie części, ta druga jest przeznaczona dla tych, którzy w celach naukowych chcą się zagłębić w tych zbiorach w formie tradycyjnej. Chodzi nam o to, aby to było również piękne miejsce, którego wnętrze może zachwycić, a dzięki temu może nas zachęcić do korzystania ze zbiorów - stwierdził.
Od 24 lutego dostępna dla czytelników
Dodał, że dziś, 20 stycznia, BN została otwarta jako przestrzeń. - Bibliotekę jako instytucję otwartą dla czytelników otworzymy 24 lutego, będzie można z niej korzystać. - To 130 tysięcy woluminów, literatura piękna, historia, historia sztuki, chcemy, żeby czytelnicy, którzy najczęściej do nas przychodzą, mieli wszystko pod ręką. 24 lutego to rocznica reaktywacji BN przez prezydenta Ignacego Mościckiego, to będzie symboliczny moment - powiedział dr Tomasz Makowski.
Otwartość na argumenty to podstawa
Architekt, urbanista, autor projektu przebudowy Biblioteki Narodowej Tomasz Konior również był gościem tej wyjątkowej audycji.
Dyskusje z Tomaszem Koniorem były długie i burzliwe. - Byliśmy wzajemnie otwarci na swoje argumenty, to były zawsze rozsądne decyzje, a nie zgniły kompromis dla świętego spokoju. Rozbieżności dotyczyły oświetlenia, poziomu rzeczy, które się widzi. Światła słonecznego biblioteki nie kochają, wielką zasługą Tomasza Koniora jest to, że każdy z nas może znaleźć miejsce, również biorąc pod uwagę oświetlenie - mówił Tomasz Makowski.
12:21 2022_01_20 16_26-41_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Tomasz Konior o przebudowanych czytelniach Biblioteki Narodowej (Wybieram Dwójkę)
O nowych przestrzeniach Biblioteki Narodowej mówił także Jakub Lewicki - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, historyk architektury, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.
04:42 2022_01_20 16_43_00_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Jakub Lewicki o nowych przestrzeniach Biblioteki Narodowej (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Dominik Cieszkowski (zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej), Jakub Lewicki (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, historyk architektury, historyk sztuki)
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 16.10, 16.25, 16.45
mo