Nina Dorliak poznała Światosława Richtera w 1943 roku w konserwatorium. "Był bardzo jasny, rudowłosy, strasznie chudy i porywczy" - tak wspominała ich spotkanie.
Po raz pierwszy wystąpili razem w marcu 1945 roku, tuż przed końcem II wojny światowej, podczas wieczoru Sergieja Prokofiewa, organizowanego przez Moskiewskie Konserwatorium. Ich duet okazał się ważnym wydarzeniem w moskiewskim świecie muzycznym, a słynne wykonanie romansów Michaiła Glinki, Roberta Schumanna czy pieśni Musorgskiego i Rachmaninowa były wspominane jeszcze przez wiele lat.
Nina Dorliak dość wcześnie zakończyła karierę śpiewaczki, poświęcając się nauczaniu. Światosławowi Richterowi towarzyszyła aż do jego śmierci w 1997 roku. Sama, nie mogąc uporać się z odejściem ukochanego, umarła kilka miesięcy później.
Nina Dorliak towarzyszyła Richterowi przez ponad pięćdziesiąt lat – zarówno w jego karierze, jak i życiu. Sama pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach – była córką znanej śpiewaczki i nauczycielki Konserwatorium Moskiewskiego Ksenyi Dorliak, od której również pobierała lekcje. Zadebiutowała jako śpiewaczka kameralna, wielokrotnie występując na scenach w kraju, jak i poza granicami Rosji, wykonując dzieła kompozytorów włoskich (m.in. Scarlattiego), francuskich (Debussy), jak i klasyków rosyjskich (Glinka, Musorgski, Rachmaninow, Prokofiew czy Szostakowicz).
W audycji sięgnęliśmy po ich wspólne nagrania - zarówno klasyki pieśni rosyjskiej, jak i europejskiej.
00:00 2021_12_21-22-00-45_PR2_Tematy_operowe.mp3 Śpiewaczka Nina Dorliak i pianista Światosław Richter - znakomity duet (Tematy operowe/Dwójka)
***
Tytuł audycji: "Tematy operowe"
Prowadził: Aleksander Laskowski
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 22.00