Piotr Kusiewicz: to dzięki fortepianowi stałem się popularny jako śpiewak

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 12:52
- Normalnie śpiewacy, gdy spotykają się z nowym utworem, muszą go rozczytać, muszą go wśpiewać. U mnie tego etapu nie było. Brałem nuty do ręki i mogłem od razu śpiewać - mówił w Dwójce prof. Piotr Kusiewicz. Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków i pedagogów śpiewu 30 czerwca będzie świętował 70. urodziny.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Przez fortepian do śpiewu

Piotr Kusiewicz studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku grę na fortepianie i śpiew solowy. - Najpierw ukończyłem studia w klasie fortepianu u znakomitego profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W trakcie studiów pewnego razu usłyszała mnie prof. Barbara Iglikowska, wielka postać gdańskiej wokalistyki, i namawiała mnie do tego, żebym również zainteresował się pracą nad głosem. Chciałem jednak najpierw ukończyć fortepian, ponieważ nie czułem się na siłach, ażeby jednocześnie kontynuować dwa kierunki - wspominał gość Cafe "Muzy".

Pierwszy sukces przyszedł już po roku nauki w klasie śpiewu solowego u prof. Jerzego Szymańskiego. - Wyjechałem na Konkurs im. Antoniego Dworzaka w Karlowych Warach. Chciałem sprawdzić, czy atmosfera konkursu będzie mnie uskrzydlała, czy będzie dla mnie deprymująca. Do domu wróciłem z pierwszą nagrodą i z dwoma wyróżnieniami - opowiadał artysta.

Szeroki repertuar oratoriów, oper i pieśni

Piotr Kusiewicz występował na scenach operowych w Polsce (m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Operach Krakowskiej, Wrocławskiej i Bałtyckiej), we wszystkich filharmoniach w kraju oraz za granicą. W swoim repertuarze posiada 140 dzieł oratoryjnych, 20 partii operowych, jak również cykle pieśni.

Ważne nagrody

Artysta jest pierwszym polskim wykonawcą Paroles tissées Witolda Lutosławskiego, które nagrał z NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita dla firmy fonograficznej NAXOS (nagroda w kategorii Best Buy miesięcznika Grammophone). Dla tej samej firmy dokonał nagrania Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Antonim Witem (nominacja do nagrody Grammy Awards 2010).


Posłuchaj
60:38 2023_06_25 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Urodzinowe spotkanie ze śpiewakiem Piotrem Kusiewiczem (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Piotra Kusiewicza był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall, a także w Tokio w latach 1996-2002. Nagrał 40 płyt CD oraz 4 DVD.

Wyjątkowe odznaczenia

Piotr Kusiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów muzyków i pedagogów śpiewu. Jest profesorem śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W marcu 2008 roku otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice - najwyższe odznaczenie dla osób świeckich, które przyznane zostało przez papieża Benedykta XVI. W 2016 roku w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych otrzymał medal Gloria Artis.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Piotr Kusiewicz (śpiewak, pedagog, pianista)

Data emisji: 25.06.2023

Godz. emisji: 10.00

mo/pg

Czytaj także

Ermonela Jaho: muzyka i kontakt z publicznością zaczyna się od bólu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 13:49
- Bycie śpiewaczką operową nie jest łatwym zajęciem, ale jest też piękne. Uważam, że artysta musi mieć umęczoną duszę, w przeciwnym razie nie ma czym się dzielić. Muzyka i kontakt z publicznością zaczyna się od bólu - mówiła w Cafe "Muza" albańska sopranistka Ermonela Jaho.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Fołtyn - więcej niż śpiewaczka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 23:00
Bohaterką audycji z cyklu "Polskie gwiazdy opery" była Maria Fołtyn - nie tylko wspaniała śpiewaczka, ale także człowiek niezwykle zasłużony dla polskiej kultury muzycznej.
rozwiń zwiń