Tenor Piotr Beczała otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W siedzibie Telewizji Polskiej trwa gala wręczenia nagród. Śpiewaka o międzynarodowej sławie doceniono "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar". Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem.
00:24 10744532_1.mp3 Piotr Beczała dziękuje za wyróżnienie (IAR)
Piotr Beczała na nagraniu dziękuje za wręczenie nagrody (Fot. PAP/Albert Zawada)
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji
Zaznaczył, że jednym z powodów otrzymania przez niego Nagrody Mediów Publicznych była praca nad twórczością Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Źródło: Polskie Radio
Tenor mówił, że najsłynniejsze dzieło Moniuszki, opera "Halka", "jest mu bardzo bliska". - Cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją warszawskiej publiczności - mówił, nawiązując do swojego debiutu w partii Jontka w nowej inscenizacji "Halki" Stanisława Moniuszki, której reżyserem jest Mariusz Treliński.
Misja: propagowanie kultury
- Dla Polskiego Radia, nagroda dla tak wspaniałej postaci to wielki i zaszczyt i przyjemność w propagowaniu misji - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. To właśnie publiczny nadawca przyznawał nagrodę w kategorii "Muzyka".
00:26 prezesPR-beczala.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: Polskie Radio, jako nadawca publiczny, ma misję - propagowanie kultury (IAR)
Elitarny śpiewak
W ciągu swojej kariery Piotr Beczała występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali oraz na scenach Hamburga, Frankfurtu nad Menem czy Monachium. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka. Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów między innymi z dziełami Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.
Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.
"Szczerość przekazu, naturalna muzykalność"
Skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz wskazał w laudacji, że Piotr Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji", a jego interpretacje "odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością".
- Jego repertuar jest wszechstronny - oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni - podkreślił.
Jak powiedział, tenor "wspaniale wpisuje się w świetne tradycje polskiej szkoły operowej". - Wystarczy tu wymienić nazwiska Adama Didura, Jana Reszke, Jana Kiepury, Wiesława Ochmana czy niedawno zmarłego Bernarda Ładysza - zaznaczył.
Tomasz Radziwonowicz odczytuje laudację podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Fot. PAP/Albert Zawada)
Krzysztof Czabański: jesteśmy zwycięzcami, jeżeli poświęcamy się kulturze
Nagrody Mediów Publicznych
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański nazwał Nagrody Mediów Publicznych "ukłonem pod adresem twórców tej kultury" i dodał, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, jest to wyciągnięcie do tych środowisk pomocnej dłoni.
Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku – po raz drugi dopiero w 2019. - Przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych. My tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach - wyjaśnił szef RMN.
Organizatorami i fundatorami Nagród Mediów Publicznych w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, ma kameralny charakter - uroczystość od 22.35 będzie można śledzić w Programie 1 Polskiego Radia i w Polskim Radiu 24. Pokażą ją też TVP1 i TVP Polonia.
ms, Polskie Radio, IAR, PAP