Nierozpoznana wieś w muzyce Radical Polish Ansambl

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 13:05
"Po wielu latach obcowania z kulturą wsi, wciąż pozostaję z uczuciem, że bardziej nie wiem niż wiem, czym jest dla mnie wieś", pisze Maciej Filipczuk, kapelmistrz Radical Polish Ansambl. Zespół właśnie wydał nowy album "Nierozpoznana wieś", a w Nocnej Strefie opowiedzą o nim członkowie grupy.
Radical Polish Ansambl. Premiera albumu Nierozpoznana wieś na festiwalu KODY 2024
Radical Polish Ansambl. Premiera albumu "Nierozpoznana wieś" na festiwalu KODY 2024Foto: Tomasz Kulbowski / festiwal KODY

Kto gra w Radical Polish Ansambl?

Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej.

Zespół to sześć „ludowych” skrzypaczek i skrzypków oraz grający na dżazie perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Emilia Bolibrzuch, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera grający na dżazie – wiejskim zestawie perkusyjnym.

Zainspirowani znaleziskiem innego wyśmienitego muzyka – Wacława Zimpla – artyści RPA podjęli wyzwanie rekonstrukcji muzyki na poły mitycznego polsko-indyjskiego eksperymentatora Tadeusza Sielanki i namówili współczesnych kompozytorów awangardowych do podążenia tym samym tropem. Dziś Radical Polish Ansambl ma w repertuarze nie tylko dzieła Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, czy Agnieszki Stulgińskiej, występował na takich festiwalach jak Kody, Sacrum Profanum, Dźwięki Północy, Ethniesy i kontynuuje własne poszukiwania dźwiękowe na styku tradycji i awangardy.

Okładka płyty "Nierozpoznana wieś" RPA Okładka płyty "Nierozpoznana wieś" RPA

„Nierozpoznana wieś”

Podczas tegorocznego (2024) festiwalu KODY zespół zaprezentował premierowo album „Nierozpoznana wieś”. To autorska muzyka bazująca na doświadczaniu muzyki wsi przez artystów Ansamblu.

RPA Radical Polish Ansambl Spotkanie KODY 2024 (2).jpg
Zobacz:
Galeria zdjęć z festiwalu KODY

„Nierozpoznana wieś” to określenie opisujące często fotografie archiwalne, o których nie wiemy nic konkretnego w sensie faktograficznym. Jednak obraz tak czy inaczej opowiada historie, często niezwykle wyraziste albo ukazuje jakieś aspekty życia wiejskiego, które są na tyle uniwersalne, że nie potrzebują faktograficzne go dopełnienia. Określenie „nierozpoznana wieś” zainspirowało mnie do stworzenia materiału muzycznego i zamknięcia go w formie wydawniczej. Razem z Ansamblem zdecydowaliśmy wypracować wspólnie opowieść czy inaczej – skomponować utwory, odnoszące się do muzyki wsi poprzez własne doświadczenie.

Inaczej niż w przypadku zaproszenia do współpracy kompozytora, bierzemy tu pełną odpowiedzialność, za tekst muzyczny i wszystkie meta teksty, na które składają się osobiste refleksje, olśnienia, pytania, zachwyty, ale też mniej wygodne aspekty kultury wsi, widzianej jako niejednoznaczne i osobne, nierozpoznane i dynamiczne – więc nie definiowalne w całości zjawisko i nasze z nim relacje. Mam nadzieję, że usłyszycie tu nie tylko Radical Polish Ansambl, ale też poprzednie generacje wiejskich artystów, którzy odpowiadali twórczo na potrzeby swoich czasów. A może też wyobrazicie sobie dokąd obcowanie z tą uniwersalną sztuką, zaprowadzi nas w przyszłości.

 – Maciej Filipczuk

Radical Polish Ansambl podczas festiwalu Nowa Tradycja 2021

 


***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (26.11) o godz. 23.00 zaprasza Hanna Szczęśniak.

Czytaj także

Radykalnie, czyli z pomysłem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 11:00
W tej opowieści splatają się dramatyczne zakręty dwudziestowiecznej historii i, zaskakujące czasami, spotkania odległych kultur. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radical Polish Ansambl. Między "Weselem" a eksperymentem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 00:00
To jeden z najbardziej tajemniczych debiutów w ostatnim czasie. Legenda miesza się tu z burzliwą historią, mity z faktami, kompozytorzy z wirtuozami. Radical Polish Ansambl wzbudził poważny ferment, tak wśród krytyków jak i publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archaicznie awangardowi - Radical Polish Ansambl

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 16:39
- Nazwa bierze się z m.in. pewnej propozycji wykreowania radykalnej kultury artystycznej, takiej ja ta bazująca na muzyce klezmerskiej, stworzona przez Johna Zorna. Ważny jest tu też łaciński źródłosłów "radix", czyli korzeń - mówił Michał Mendyk, szeptun projektu RPA.
rozwiń zwiń