Agresja sowiecka na Polskę z 17 września '39 - nóż wbity w plecy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 15:00
- Mieliśmy do czynienia z niesprowokowaną agresją w sytuacji, kiedy obowiązuje nie wypowiedziany przez Związek Sowiecki układ o nieagresji, a Polska wszystkie swoje siły, topniejące już, kieruje ku odparciu agresora niemieckiego - mówił w pierwszej po wakacjach audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 rokuFoto: IPN

We wtorek, 17 września mija 85 lat od ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku.


Posłuchaj
40:43 Dwójka ślady pamięci 17.09.2024.mp3 85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę (Ślady pamięci/Dwójka)

Pakt Ribbentrop-Mołotow

Sowiecka napaść na nasz kraj była realizacją układu podpisanego w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.

Czytaj także:

Integralną częścią sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji, był tajny protokół dodatkowy. Jego drugi punkt, dotyczący bezpośrednio Polski, brzmiał następująco:

"W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Piekło Katynia

Po napaści Niemiec na Polskę, Anglia i Francja nie wywiązały się z umów sojuszniczych. Kiedy broniących się Polaków od tyłu zaatakowali Sowieci, zostali oni pozbawieni złudzeń. Zachód nie miał zamiaru ginąć za Polskę.

W wyniku agresji radzieckiej zaginęło bez wieści lub było zamordowanych strzałem w tył głowy około 14,5 tysiąca polskich oficerów. Blisko 3 miliony Polaków wywieziono do łagrów, z czego milion pięćset tysięcy zmarło z głodu i wycieńczenia.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 17.09.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/polskieradio.pl

Czytaj także

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 05:53
Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Straszliwa obcość tego najazdu". "Jak dzicz". Świadkowie o agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 05:59
– To już będę zawsze pamiętał. Tę noc pochmurną, przerażającą dla nas wszystkich, to głuche dudnienie ciężkiego żelastwa. I wkraczające późno nocą do Wilna czołgi radzieckie – opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Bogdan Rudnicki, wilnianin. Takich przejmujących wspomnień o 17 września 1939 roku zachowało się w Polskim Radiu znacznie więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nagle pod drzwiami pojawiła się pani premierowa". Ucieczka polskich władz we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 06:00
Ewakuacja władz Rzeczpospolitej od początku budziła wiele kontrowersji. Uciekinierów nazywano tchórzami, zdrajcami, "grabarzami ojczyzny", próbowano ich nawet stawiać przed Trybunałem Stanu. Czy słusznie?
rozwiń zwiń