Lemowskie utopie - idea w drodze do zbrodni
Gośćmi audycji były prof. Maryla Goszczyńska i Elżbieta Strojna, które pracują wspólnie nad książką o Mieczysławie Choynowskim. Podczas spotkania opowiadały m.in. o relacji łączącej go ze Stanisławem Lemem i o tym, jak pewien artykuł tego drugiego doprowadził do wielkiej awantury w czasach, kiedy teorie Łysenki traktowane były jak Słowo Boże.
28:40 Dwójka Rozmowy po zmroku 6.09.2021.mp3 Mieczysław Choynowski - demon aktywizmu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Otóż po wojnie rodzinie Lemów udało się repatriować ze Lwowa do Krakowa i właśnie tutaj student medycyny miał szczęście spotkać asystenta Tatarkiewicza, uczonego wielu zainteresowań, Mieczysława Choynowskiego, który wprawdzie skrytykował pracę Lema o mózgu, ale zaprosił do uczestniczenia w Konwersatorium Naukoznawczym Asystentów UJ i do pracy przy redagowaniu czasopisma "Życie Nauki".
W "Przypadku i ładzie" Lem podkreślał, że na podstawie pożyczonych od Mieczysława Choynowskiego książek napisał powieści, których się nie wstydzi: "Eden", "Solaris", "Niezwyciężony".
Wzorzec szalonego naukowca
Wojciech Orliński pytał, dlaczego różni szaleni naukowcy są u Lema tak do siebie podobni. Możemy odpowiedzieć, że wszyscy oni noszą cechy Choynowskiego.
1 października minie 20. rocznica śmierci tego "demona aktywizmu" - jak napisał o nim profesor Józef Kozielecki - i niezwykle barwnego człowieka bogatego nie tylko w rozległą wiedzę, ale i przyjaźnie (m.in. Witkacy, Kotarbiński, Tatarkiewicz).
***
Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema
Prowadziła: Anna Lisiecka
Goście: prof. Maryla Goszczyńska i Elżbieta Strojna
Data emisji: 6.09.2021
Godzina emisji: 21.30