Tematem przewodnim tegorocznego konkursu Young Design był design spekulatywny, czyli wzornictwo przyszłości. – Tegoroczna edycja została stworzona z okazji Roku Stanisława Lema. Wszystkie projekty, które zostały zaproszone do konkursu, miały odpowiadać na jego twórczość. W pracach naszych artystów można odnaleźć jego rękę – powiedziała Małgorzata Wrocławska-Sznejder, dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
05:09 PR3_MPLS 2021_10_19-11-26-33.mp3 Nagrody w konkursie Young Design przyznane (Trójka przed południem)
Nagrodzone prace
Wśród prac znalazły się buty, które prowadzą swojego właściciela za pomocą drgań, oraz komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. – Ten projekt koncentruje się na komunikacji niewerbalnej i jest nam bardzo bliski, głównie ze względu na czasy, w których nie możemy spotkać się osobiście – dodała.
Nagrodę główną w konkursie oraz stypendium ufundowane przez Ministra Dziedzictwa Narodowego Kultury i Sportu otrzymała Karolina Kruszewska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
– Zwyciężczyni pokazała projekt, który rozwiązuje problem zanieczyszczania nieba światłem i zaburzenia naturalnej ciemności. To dwie kule, które umieszczone na meblach, tworzą taflę nieba. Dają nam nasz prywatny jego skrawek oraz stwarzają poczcie bliskości z tymi, którzy odeszli. Autorka chciałaby, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak by rodziny mogły zachowywać pamięć o zmarłych – wyjaśniła dyrektor.
Pomoc młodym artystom
– W tym roku strwożyliśmy nową kategorię "Very Young Design". Do udziału w jej ramach zaprosiliśmy młodzież w wieku 13-18 lat. Niestety ich nie nagradzaliśmy finansowo. Przygotowaliśmy jednak nagrody materialne oraz warsztaty i wejściówki do Centrum Nauki Kopernik. Ci młodzi ludzie zaprojektowali swoje spojrzenie na design spekulatywny. To były bardzo ciekawe projekty – wyjaśniła.
Wystawa
Projekty młodych artystów można oglądać na wystawie zorganizowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. – Projekty pokazywane są na tablicach. Niestety nie mamy ich formy materialnej, której można by dotknąć, a jedynie szkice na planszach. Od 10 listopada wystawa dostępna będzie także wirtualnie na stronie instytutu – zaprosiła Małgorzata Wrocławska-Sznejder.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marcin Jagiełowicz
Gość: Małgorzata Wrocławska-Sznejder (dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego)
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 11.26
zch