"Tylko ciebie mam". Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 19:30
Natalia Rubiś i Krystian Krzeszowiak - na co dzień małżeństwo - w "Miejscówce z Dwójką" przedstawili program "Tylko ciebie mam" mówiący o uczuciu, które nadaje życiu sens. Ale jak to w życiu bywa - nie zawsze jest tylko łatwo. Opowiedziały o tym utwory G.F. Händla, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, J. Offenbacha i F. Lehára. Przy fortepianie śpiewakom towarzyszyła Kamila Łopatka.

Oglądaj wideo:

YouTube Programu 2 Polskiego Radia

Natalia Rubiś jest absolwentką prestiżowego programu operowego w Yale School of Music, w Polsce ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu, studiowała również w Hochschule für Musik w Dreźnie. W maju 2021 roku debiutowała partią Donny Elviry w Don Giovannim w Warszawskiej Operze Kameralnej, w nowej produkcji Michała Znanieckiego, pod batutą Tadeusza Kozłowskiego. Ostatnim sukcesem Natalii był debiut w partii Hrabiny w Weselu Figara w Teatrze Wielkim w Łodzi w reżyserii Roberto Skolmowskiego.

Jedną z najczęściej wykonywanych przez artystkę ról jest Halka St. Moniuszki. Po raz pierwszy wcieliła się w tę postać w 2018 roku w Operze Wrocławskiej w reżyserii Grażyny Szapołowskiej, następnie w produkcji Kazimierza Dejmka w Warszawskiej Opery Kameralnej, która została zarejestrowana przez TVP Kultura oraz była wystawiona w Teatrze na Pohulance w Wilnie.

Natalia regularnie występuje na festiwalu "Chopin i jego Europa". W 2021 roku wystąpiła z recitalem pieśni M. Weinberga i R. Koczalskiego, rok wcześniej zaśpiewała rolę Broni w operze "Hrabina" St. Moniuszki, gdzie zespołem Europa Galante zadyrygował Fabio Biondi. Wystąpiła z wieloma zespołami i dyrygentami, w różnorodnym repertuarze operowym, od baroku po utwory z XX wieku - Helena w "Śnie nocy letniej" Brittena czy Sa femme w "Le pauvre matelot" Milhaud. 

Krystian Adam Krzeszowiak jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, kontynuował studia w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie. Regularnie współpracuje z uznanymi dyrygentami i ich zespołami, w tym z Giovannim Antoninim i Il Giardino Armonico, Fabiem Bonizzonim i La Risonanzą, Teodorem Currentzisem i Musicą Aeterną, Ottaviem Dantonem i Accademią Bizantiną, Diegiem Fasolisem i I Barocchisti, Fabiem Biondim i Europą Galante, Václavem Luksem i Collegium 1704, sir Johnem Eliotem Gardinerem i English Baroque Soloists.

Wśród najważniejszych momentów w jego karierze wymienić należy m.in. udział w takich produkcjach, jak m.in. Teneke Fabia Vacchiego – światowa premiera dzieła i jednocześnie debiut artysty w La Scali – pod batutą Roberta Abbada (2007); tytułowy Orfeusz Monteverdiego w Carnegie Hall oraz w Royal Albert Hall pod batutą sir Johna Eliota Gardinera.

Krystian Adam Krzeszowiak wziął udział w pierwszym kompletnym nagraniu Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali Jana Stefaniego na instrumentach historycznych (z Collegium 1704 Václava Luksa), wydanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a także najnowszym wykonaniu Hrabiny na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2020 r., z Europą Galante pod batutą Fabia Biondiego.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

Kamila Łopatka jest absolwentką Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego oraz w klasie kameralistyki prof. Magdaleny Blum, a także Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w klasie fortepianu prof. Cornelisa Witthoeffta w Stuttgarcie. Od 2021 jest uczestniczką Akademii Operowej w Teatrze Wielkim. 

Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich i warsztatów m.in. u takich artystów, jak: Izabella Kłosińska, Ewa Podleś, Anna Marchwińska, Eytan Pessen, Matthias Rexroth, Olga Pasiecznik, Elly Ameling, Edith Wiens. Jako korepetytor uczestniczy regularnie w sesjach Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, m.in. pracując w klasach śpiewu Urszuli Kryger, Nicholasa Mulroya, Henryka Böhma, Fulvio Bettiniego. Od 2015 pracuje jako pedagog fortepianu w polskich i niemieckich szkołach muzycznych.

Zobacz zapowiedź koncertu:

[Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

***

"Miejscówkę z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (26.02) w godz. 19.00-19.30.

Czytaj także

Adriana Ferfecka: bez pianisty śpiewak nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00
- W tym roku obchodzimy z Mischą Kozłowskim 10-lecie naszej pracy artystycznej i naszej przyjaźni. To poważny wynik, więc tym milej, że wystąpimy razem w "Miejscówce z Dwójką". Z Mischą mamy niezwykłą relację; muzycznie myślimy bardzo podobnie, więc moglibyśmy wyjść na scenę bez żadnej próby, a koncert i tak się uda - mówiła Adriana Ferfecka, współgospodyni kolejnego kameralnego koncertu online w Dwójce.
rozwiń zwiń