Bohaterki to m.in.: scenografka Ewa-Dyakowska Berbeka, biegaczka narciarska Stefania Biegun, przewodniczka tatrzańska Maria Chałubińska, Zofia Krzeptowska "Kapusia" oraz Zofia Karpiel "Bułecka".
Projekt "ZakoPanie" ma swój wymiar historyczny i jak najbardziej współczesny wydźwięk. Nade wszystko skierowany jest jednak ku przyszłości jako próba wskazania innej możliwości opisu, prezentacji zjawiska kultury jakim jest Zakopane.
Jest to praca na rzecz historii miejsca pod Tatrami, ponieważ zbiera, porządkuje, tworzy nowe źródła (wywiady). Muzeum Tatrzańskie pozyskuje na tej drodze kolejne materiały do badań XX wieku, materiały mogące służyć poszerzaniu stałych ekspozycji i budowaniu wystaw czasowych.
Jako że przedmiotem badania są losy zakopiańskich kobiet, projekt lokuje się w jednej z najbardziej "gorących" przestrzeni współczesnej humanistyki. Sprawa kobiet to kwestia globalna. "XXI wiek będzie wiekiem kobiet, albo nie będzie go wcale" głosi z emfazą jedna z współczesnych skrzydlatych fraz. Dziś "kobieca kwestia" ma oczywisty i mocny wydźwięk ideowy, społeczny i polityczny, a jej podejmowanie i formy przepracowania są świadectwem naszych czasów.
Audycja połączyła rozmowę z autorami projektu - Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką oraz nagrania wspomnień o bohaterkach wystawy.
[źródło: muzeumtatrzanskie.pl]
29:19 2022_08_29 21_30_09_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 "ZakoPanie" w Muzeum Tatrzańskim (Rozmowy na lato/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rozmowy na lato
Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk
Goście: Piotr Mazik i Kuba Szpilka (autorzy projektu)
Data emisji: 29.08.2022
Godzina emisji: 20.00