Polskie Radio
Section05

Agnieszka Romaszewska

TYLKO U NAS "Polska powinna być adwokatem Białorusi i Ukrainy"

Polska powinna zwracać pilniejszą uwagę na obszar posowiecki, by rozumieć zachodzące tam procesy. Warszawa powinna pozostać adwokatem Ukrainy i Białorusi na Zachodzie, a pomoc dla Białorusinów jest moralnym obowiązkiem Polski – takie stwierdzenia padały podczas debaty o Białorusi w Teatrze Polskim w Warszawie, połączonej z prezentacją książki dysydenta i więźnia politycznego Andreja Sannikaua.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau Zbigniew Gluza Andrzej Seweryn

Wyrok śmierci na Biełsat? "Ktoś daje rządzącym złe analizy"

Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Biełsat Białoruś Raport Białoruś Dariusz Rosiak

Biełsat do likwidacji? "To nasza największa soft power"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza obciąć dotacje dla białoruskojęzycznej telewizji Biełsat z 17 do 5 mln zł. Jak stwierdziła szefowa tej telewizji, Agnieszka Romaszewska, oznacza to de facto koniec nadawanej z Polski stacji. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także Juliusza Sabak z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Biełsat telewizja telewizja publiczna Maria Przełomiec Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ocalmy Biełsat! Dramatyczny apel do premier i prezydenta RP

Uratujmy Biełsat – proszą Białorusini, walczący o wolność i demokrację. - Dziś jest potrzeba Waszego wsparcia dla narodu białoruskiego – napisali białoruscy intelektualiści, m.in. noblistka i jeden z autorów umowy o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz. Chodzi o plany likwidacji Biełsatu przez MSZ. To jedyna telewizja nadająca po białorusku, przekazująca obiektywne informacje. Intelektualiści proszą prezydenta i premier o zabranie głosu w sprawie Biełsatu. Dziś Biełsat opublikował pełną treść tego listu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat ŚWIAT Witold Waszczykowski

MSZ chce likwidować Biełsat. "Na rękę Rosji". "Szaleństwo"

"Zdrada interesów Polski, Białorusi", "zdrada wartości uniwersalnych", tragedia, katastrofa, "brak kompetencji, krótkowzroczność, zła wola" - takie komentarze padają we strony niezależnych środowisk na Białorusi, zmagających się z dyktaturą od 20 lat i ze strony części polskich środowisk. To reakcja na zapowiedzi szefa resortu MSZ Witolda Waszczykowskiego o likwidacji Biełsatu. O dyskusję na temat planów TVP ws. nadawania na zagranicę i przyszłości TV Biełsat zaapelowała szefowa stacji Agnieszka Romaszewska-Guzy. Dwa tygodnie przed końcem roku planów finansowania nie mają też inne niezależne media portal Karta'97 i Białoruskie Radio Racja.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ Biełsat

Media białoruskie bez wsparcia? "To cios w interes Polski"

”Taka decyzja nie jest zgodna z interesami Polski”, „mamy nadzieję, że to nieprawda”, „ta decyzja niszczy zaufanie Białorusinów do Polski”, „media niezależne bronią przed ekspansją rosyjskiego świata”– to komentarze białoruskich środowisk w związku z niepokojącymi informacjami ws. finansowania białoruskich mediów niezależnych. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska boi się, że stację trzeba będzie zlikwidować - jeśli potwierdzą się informacje o obcięciu budżetu o 2/3. Planów finansowania nie ma ani Biełsat, ani portal Karta 97, ani Radio Racja.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat media Andrzej Poczobut TYLKO U NAS

"Doszedłem do przekonania, że pewnie mnie zamordują"

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Polskim Radiu 24 emitujemy wspomnienia świadków wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. Bogdan Borusewicz, Małgorzata Łopińska, Krzysztof Wyszkowski, Janina Jankowska, Henryk Wujec, Jan Rulewski, Agnieszka Romaszewska, Andrzej Gwiazda, Maciej Iłowiecki, Romuald Szeremietiew i Bogdan Lis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Bogdan Borusewicz historia Polski historia PRL Krzysztof Wyszkowski Janina Jankowska Henryk Wujec Andrzej Gwiazda Jan Rulewski Marcin Gugulski Andrzej Drzycimski

"Białoruska ruletka". Niezwykła książka, wyjątkowa debata

W Warszawie 12 grudnia odbędzie się prezentacja książki Andreja Sannikaua, "Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą”. A w debacie o Białorusi udział wezmą m.in. pierwszy przywódca białoruskiego państwa, sygnatariusz umowy białowieskiej o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Romaszewska, dyrektor telewizji Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Stanisław Szuszkiewicz Andrej Sannikau Andrzej Poczobut

Jak Warszawa promuje się na Wschodzie?

Definicja "miękkiej siły" została wprowadzona przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników oraz wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej i politycznej. Jak Warszawa promuje się na Wschodzie? Czy ogranicza się to tylko do polskich instytutów działających w np. Kijowie czy Moskwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka TV Biełsat i Andrij Portnow, ukraiński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa Środkowo-Wschodnia Europa Wschodnia Paweł Kowal ZSRR