Polskie Radio
Section05

Beata Płomecka

Ekspert: to co oferuje Donald Trump nie jest propozycją pokojową

Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek nowy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Przewiduje on gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela i uznanie suwerenności tego kraju nad nowymi terytoriami a także utworzenie państwa palestyńskiego, które uzyska wielomiliardową pomoc gospodarczą. - Dla Palestyńczyków to nie pieniądze są najważniejsze, tylko państwo - mówi w "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Donald Trump USA Izrael konflikty międzynarodowe Europa sieć 5G Brexit ŚWIAT

"Nawet całą noc". Konsultacje budżetowe Polski przed nadzwyczajnym szczytem w Brukseli

Trwają konsultacje budżetowe Polski przed nadzwyczajnym, unijnym szczytem w przyszłym miesiącu w Brukseli. Chodzi o poziom wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027. - Jesteśmy gotowi negocjować całą noc, zostać tu nawet na kolejne kilka dni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rada Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny Bruksela Paweł Jabłoński

Zgoda UE na nowe sankcje ws. Krymu. Cypr wycofał sprzeciw

Jest zielone światło unijnych ambasadorów dla sankcji dyplomatycznych za wybory na Półwyspie Krymskim jesienią ubiegłego roku - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jest to możliwe, bo zastrzeżenia wycofał Cypr. Jutro decyzję oficjalnie zatwierdzą unijni ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja Krym sankcje

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z dwudniową wizytą w Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova, przylatuje do Polski z dwudniową wizytą. Weźmie ona udział m.in. w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu oraz ministrem sprawiedliwości w związku z kwestiami reformy wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Vera Jourova Komisja Europejska sądownictwo reforma sądownictwa Auschwitz

Komisarz ds. praworządności rozmawiał z polskim wiceministrem sprawiedliwości

Unijny komisarz odpowiedzialny za kwestie praworządności i sprawiedliwości rozmawiał rano z polskim wiceministrem sprawiedliwości. Poinformował o tym rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Także rano polscy dyplomaci w Brukseli informowali o spotkaniu Didiera Reyndersa z wiceministrem Marcinem Romanowskim. Do rozmowy doszło w Zagrzebiu, przy okazji nieformalnego spotkania unijnych ministrów sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Bruksela ŚWIAT