Polskie Radio
Section05

Czechy

Grupa Wyszehradzka. Jaka jest jej przyszłość? Czy można odbudować prawdziwą współpracę?

Powstała 33 lata temu. Na początku była trójkątem, by po rozpadzie Czechosłowacji na Czechy i Słowację, przekształcić się w grupę. Grupę Wyszehradzką. Od kilku  lat przechodzi wyraźny kryzys warto sobie dzisiaj zadać pytanie: jaka jest jej przyszłość? Czy wciąż jeszcze jest sens, by istniała?
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Viktor Orban Robert Fico Donald Tusk Unia Europejska NATO Słowacja Węgry POLSKA Piotr Piętka Wojciech Stobba Paweł Turski Trójka Petr Fiala

"Czujny" w polskim areszcie. Był asystentem Grzegorza Brauna

Patostreamer Marek M., ps. "Czujny", trafił do aresztu w Polsce - potwierdziło Polskie Radio w Prokuraturze Okręgowej. Mężczyzna został sprowadzony z Czech w związku z Europejskim Nakazem Aresztowania. Wymiar sprawiedliwości ścigał go między innymi za znęcanie się nad młodą kobietą w ciąży i nad niemowlęciem, a także za atak na funkcjonariuszy. "Czujny" był asystentem posła Grzegorza Brauna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja przestępczość Grzegorz Braun internet Paweł Pawlica prokuratura

Milan Kundera i jego światy. "Był pisarzem uwikłanym w historię"

– Kundera, jak chyba nikt inny, opowiedział o doświadczeniu pokoleniowym zaangażowania w komunizm i o wielkim rozczarowaniu oraz porażce lewicowego projektu, którego on był uczestnikiem, wyznawcą, a także w jakimś sensie ofiarą – mówił w Polskim Radiu tłumacz i eseista Aleksander Kaczorowski. Milan Kundera, wybitny czeski pisarz, autor głośnej powieści "Nieznośna lekkość bytu", zmarł 12 lipca 2023 roku w wieku 94 lat.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Francja literatura KSIĄŻKA komunizm filozofia

NASZ NEWS Niemcy wzywają UE do wsparcia Polski. Znamy szczegóły

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Unię Europejską, by wsparła finansowo Niemcy, Polskę i Czechy - kraje, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Niemiecki przywódca przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli mówił o potrzebie bardziej sprawiedliwego podziału ciężaru związanego z przyjmowaniem ukraińskich uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Niemcy Olaf Scholz Ukraina uchodźcy migracja Unia Europejska polityka

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia średniowiecze Poznań Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo

Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. Odbędzie się ponad 20 koncertów

Ponad dwadzieścia koncertów w siedmiu polskich miastach - tak zapowiada się Rok Muzyki Czeskiej w Polsce. W tym roku Czesi świętują 200. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju - Bedřicha Smetany. Z tej okazji czeskie centra na całym świecie zaplanowały wiele wydarzeń kulturalnych. Koordynatorka programu w Czeskim Centrum Warszawa Edyta Bojanowska mówi, że na polskich melomanów czekają koncerty muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej i elektronicznej.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka fortepianowa