Polskie Radio
Section05

Czerwiec 1976

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom historia Polski komunizm PRL Antoni Dudek Stanisław Kowalski

Czerwiec'76. "Strajki miały podłoże ekonomiczne"

Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL komunizm Komitet Obrony Robotników Instytut Pamięci Narodowej Jan Olszewski Radom Płock Ursus

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski wybory w Polsce Poznań 1956 PRL Solidarność IPN Instytut Pamięci Narodowej KOR Komitet Obrony Robotników