Polskie Radio
Section05

Czerwiec 1976

Czerwiec 1976. "Władza PRL była przygotowana na inny scenariusz strajków"

Podczas protestów w fabryce traktorów w Ursusie robotnicy rozkręcili szyny i w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, blokując w ten sposób ruch pociągów. Protestowali przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez władze PRL. Jeszcze tego samego dnia strajki wybuchły w wielu innych miastach, a fala protestów objęła blisko 80 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  strajki Radom historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN

"Henryk Wujec prowadził Polskę do przełomu". Prof. Aleksander Hall wspomina zmarłego przyjaciela z opozycji

- Kieruj się wartościami i idź uczciwa drogą przez życie nawet jeśli to będzie dużo kosztować - taki testament zostawił po sobie zdaniem prof. Aleksandra Halla, śp. Henryk Wujec. Był opozycjonistą w okresie PRL i jednym z założycieli "Solidarności". Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Warszawie. Miał 79 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Henryk Wujec Solidarność opozycja demokratyczna Ursus Radom

Zaczęło się od drastycznych podwyżek cen. Obchody 44. rocznicy Czerwca '76 w Radomiu i Ursusie

W czwartek w 44. rocznicę Czerwca '76 w Ursusie, Radomiu i wielu innych miastach odbędą się uroczystości jubileuszowe. Powodem masowych protestów Czerwca '76 była drastyczna podwyżka cen żywności. Robotnicy zastrajkowali w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji brutalnie stłumionych przez siły represji komunistycznego reżimu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA PRL Radom Ursus protest

"Bohaterowie tamtego Czerwca są wielkim świadectwem walki o wolność"

Czerwiec 1976 r. był dla Polaków niezwykle ważnym wydarzeniem na drodze do wolności; Radom, obok Ursusa i Płocka, stał się miastem-symbolem, z którego narodziła się późniejsza "Solidarność" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Listy do uczestników obchodów Czerwca ’76 wystosowali prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radom historia Polski PRL Mateusz Morawiecki

"Mam nadzieję, że działania Rady Europy wpłyną na Rosję"

– Raport jest bardzo szczegółowy. Jednoznacznie stwierdza się w nim, że Rosja działała bezprawnie nie zwracając Polsce wraku tupolewa – powiedział w Rozmowie PR24 Antoni Macierewicz, szef podkomisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, były minister obrony narodowej. Komisja prawna i praw człowieka Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej, w którym znalazło się żądanie zwrotu Polsce przez Rosję wraku samolotu Tu-154M.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Europy katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk

Radom - początek wydarzeń Czerwca '76

Kiedy 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział w Sejmie podwyżki cen średnio o 70 proc. w społeczeństwie coś pękło. Sprzeciw wobec decyzji komunistów powiedzieli robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka. W spontanicznym proteście w Zakładach Mechanicznych Ursus brał udział Mirosław Cholewiński. Wydarzenia sprzed 42 lat wspominał w rozmowie z Izabelą Kozłowską. O powodach protestów mówił również dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom PRL