Polskie Radio
Section05
Dwójka

Powojenne Nadodrze, czyli Polski Dziki Zachód

- Czytając źródła z pierwszych powojennych lat, natrafiłam na pojęcie "Dziki Zachód". Na początku było ono powszechnie stosowane przez dziennikarzy, publicystów, samą ludność, ale też przez elementy propagandy, które w ten sposób zachęcały do osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich. Z czasem jednak "Dziki Zachód" zaczął kojarzyć się nie za dobrze - mówiła prof. Beata Halicka, autorka monografii o sytuacji na Nadodrzu w latach 1945-48.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Dziki Zachód Dwójka 1946 1945

Nowa szkoła dla specjalistów na planach filmowych

- Otwieramy w tej chwili, na przekór wirusom i innym przeszkodom, nową szkołę. To będzie szkoła zawodów filmowych. Będziemy kształcić: oświetlaczy, operatorów kamery, ostrzycieli. Takich ludzi, którzy będą mieli pracę i będą dobrze opłacani - zapowiedział na antenie Dwójki Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Ślesicki zawód Paweł Siwek Dwójka kino

Agnieszka Budzińska-Bennett. Jedna "Domówka", dwie przestrzenie

- W moim własnym salonie mam pewne ograniczenia akustyczne, ponieważ jest to mieszkanie, a w Szwajcarii takie regulacje są dosyć poważnie egzekwowane. Podzieliłam więc swój występ na dwie części - mówiła w "Poranku Dwójki" artystka, która w najbliższą sobotę (6.06) zaprezentuje się w ramach cyklu kameralnych koncertów online "Domówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Szwajcaria śpiew Dwójka Paweł Siwek Agnieszka Budzińska-Bennett

Krótka historia "niegrzecznej" literatury dziecięcej

- Pierwszą "niegrzeczną" książką dla dzieci była dylogia o Alicji: "Alicja w krainie czarów" i "Po drugiej stronie lustra" Lewisa Carolla. To była bezpośrednia "szydera" z dydaktycznej literatury dziecięcej. Wszystkie późniejsze książki nawiązywały do "Alicji", począwszy od "Pippi Pończoszanki" - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Anna Czernow, przewodnicząca Polskiej Sekcji IBBY.
Zobacz więcej na temat:  dzieci literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka dzień dziecka