Polskie Radio
Section05

Europa Środkowa

Wojna na Ukrainie. Marek Jurek: współpraca państw Europy Środkowej z USA będzie coraz bardziej istotna

- Wydaje się, że ze względu na istotne interesy bezpieczeństwa w najbliższym czasie znaczenia będzie nabierać współpraca państw Europy Środkowej ze Stanami Zjednoczonymi i z Wielką Brytanią oraz współpraca państw Europy Środkowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Jurek, były eurodeputowany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie

Dr Szymanowski: Węgrzy rozumieją, że nie mają interesu w osłabianiu V4

- Jestem przekonany, że po wyborach parlamentarnych na Węgrzech, Budapeszt bardzo mocno się zaktywizuje, również w kwestiach wyszehradzkich, Trójmorza, czy zacieśnienia współpracy między państwami, dla których losy wojny na Ukrainie są kluczowe - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu im. Felczaka. - Jesteśmy ostatni w kolejce - my, Węgrzy, Czesi i Słowacy - by starać się osłabić współpracę wyszehradzką. To zrozumiałe na Węgrzech - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Europa Viktor Orban Krzysztof Grzybowski grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie

"Dużo zależy teraz od postawy państw NATO". Piotr Grzybowski o groźbie wojny Rosji z Ukrainą

- W dużym stopniu scenariusze są w naszych rękach, w rękach państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli nasza reakcja będzie jeszcze silniejsza, Rosja będzie starała się znaleźć wyjście awaryjne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Grzybowski z tygodnika katolickiego "Niedziela". Gośćmi "Debaty poranka" byli również politolog Paweł Krulikowski oraz Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo NATO serwis wschodni Europa Europa Środkowo-Wschodnia

HERITO. "Z punktu widzenia Krakowa Austria jest wyjątkowo blisko"

- Może to ze względu na naszą galicyjską przeszłość, ale wydaje się, że na Austrię patrzy się z Krakowa nieco inaczej niż z pozostałej części kraju. Nie da się ukryć, że Wiedeń był dla nas kiedyś duchowo i kulturowo dużo bliższy niż Warszawa czy Gdańsk. Geograficznie również bliżej jest z Krakowa do Wiednia niż nad polskie morze - mówił w Dwójce Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika HERITO.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Austria Dwójka KULTURA

Dyplomatyczna ofensywa wobec kryzysu na granicy. Wiemy, z kim spotka się premier

"Sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, informując o pierwszych trzech spotkaniach w sprawie kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. "Musimy wyciągać wnioski z działań Rosji w Gruzji czy na Krymie, na wschodniej Ukrainie" - stwierdził szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki imigranci w Europie Europa kryzys migracyjny służby i bezpieczeństwo

"Transport i Logistyka 2050". Adamczyk: Polska wypełnia zobowiązania dotyczące budowy nowoczesnej sieci drogowej

- Bez efektywnego transportu nie jest możliwe przyśpieszenie wzrostu gospodarczego i rozwój wymiany handlowej z zagranicą - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że transport w XXI wieku przeżywa prawdziwą rewolucję technologiczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej drogi konferencja ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk

"USA zaczynają traktować Niemcy jako lidera Europy". Dr Winkler o polityce administracji Bidena

- Pytanie, czy taki wybór obrony amerykańskich interesów przyniesie rezultaty, Niemcy chcą jednocześnie z wykorzystaniem pozycji oferowanej im przez Amerykanów, prowadzić biznes zarówno z Rosją, jak i Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski), komentując zacieśnienie relacji USA - Niemcy po objęciu prezydentury w USA przez demokratę, Joe Bidena. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trójmorze Stany Zjednoczone USA Niemcy Antoni Opaliński

"Położono nacisk na wpisanie inicjatywy w ramy UE". Dr Bonikowska o Trójmorzu

Były pewnego rodzaju sugestie czy takie dwuznaczności, że nie wszyscy uważali, że ta inicjatywa, to jest wzmocnienie Unii Europejskiej, niektórzy mieli wątpliwości, czy aby nie jest to inicjatywa budująca jakąś alternatywną formułę współpracy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska o Trójmorzu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Trójmorze Stany Zjednoczone USA Niemcy

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Nord Stream 2 Heiko Maas dyplomacja reparacje wojenne Zbigniew Rau polityka POLSKA