Polskie Radio
Section05

Francja

Francuzi w rozpaczy. "Łzy są wszędzie"

We Francji wielkie rozczarowanie po porażce w finale piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. Trójkolorowi przegrali z Argentyną po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry padł remis 2:2, po dogrywce był wynik 3:3. Mundial zakończył się zwycięstwem Argentyńczyków 4:2. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Piłka nożna Katar 2022 reprezentacja Francji Kylian Mbappe mistrzostwa świata

Profesor Szeremietiew: apelowanie do Putina, by zaprzestał swoich działań, jest naiwnością

Emmanuel Macron powiedział, że zamierza zadzwonić do przywódcy Rosji po to, by m.in. wezwać go do zaprzestania bombardowania Ukrainy. Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 były wiceszef MON prof. Romuald Szeremietiew, "apelowanie do Władimira Putina jest - w najlepszym przypadku - tylko naiwnością".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2022 serwis wschodni Romuald Szeremietiew

Starcia po półfinale MŚ. Zatrzymano 266 osób

W nocy ze środy na czwartek 266 osób zostało zatrzymanych we Francji za przemoc wobec sił bezpieczeństwa, posiadanie broni lub "zamiar dopuszczenia się przemocy" po półfinałowym meczu Francji z Marokiem podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze. Wśród zatrzymanych jest 40 osób należących do ugrupowań skrajnie prawicowych.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna reprezentacja Maroka Katar 2022 reprezentacja Francji Paryż zamieszki mistrzostwa świata

Zamieszki we Francji po meczu z Marokiem. Służby zatrzymały ponad 250 osób

Po półfinałowym meczu Francja-Maroko, rozgrywanym w środę w ramach piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, we Francji doszło do zamieszek. W wielu miastach świętowanie zwycięstwa zakończyło się ulicznymi walkami. Francuskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w związku z tym ponad 250 osób. Zginęła jedna osoba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Piłka nożna Katar 2022 służby i bezpieczeństwo policja zamieszki

Jak finansowane są media publiczne w Europie? Kwoty znacznie wyższe niż w Polsce. Przedstawiamy przykłady

System funkcjonowania największych mediów w Europie opiera się głównie na finansowaniu publicznym. We Francji w jego skład wchodzą bezpośrednie dotacje, z kolei w Niemczech oprócz wsparcia federalnego czy landowego dochodzą wpływy z abonamentu. Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazuje, że model biznesowy publicznych mediów na Starym Kontynencie to w ponad 79 procentach pomoc publiczna, a tylko nieco ponad 17 procent stanowią wpływy z działalności komercyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media publiczne dziennikarstwo Europa Niemcy Wielka Brytania GOSPODARKA