Polskie Radio
Section05

Grażyna Wielowieyska

Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic, a nawet poszczególnych domów, nigdy by nie została opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk i tysięcy ludzi, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Czym jest archiwistyka społeczna, kim są ludzie, którzy się nią zajmują, a przede wszystkim – po co to robią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo archiwum archiwizacja

Działalność MDK Łazienkowska w obiektywie. Reportaż "Negatywy" [POSŁUCHAJ]

W połowie stycznia, w piwnicach Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej w Warszawie, znaleziono blisko 7 tysięcy fotografii, w tym 500 negatywów z lat 60. i 70. Zdjęcia, przedstawiające osoby i wydarzenia związane z działalnością MDK, przeleżały w ukryciu ponad 50 lat. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Negatywy". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż fotografia reportaż w Jedynce Warszawa pr poleca

Rola języka ukraińskiego. Reportaż "Na początku było słowo" [POSŁUCHAJ]

Jednym z języków, o który trzeba teraz specjalnie dbać, jest język ukraiński. Przez całe lata, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego, językiem urzędowym był rosyjski. Dzieci uczyły się w szkole po rosyjsku. Z czasem, szczególnie we wschodniej Ukrainie, zaczęto się posługiwać, nawet w rodzinach, tylko rosyjskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Na początku było słowo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż mowa język ojczysty pr poleca Ukraina reportaż w Jedynce

Być blisko. Opowieść o samotności i empatii [POSŁUCHAJ]

– Myślę, że samotność jest głównym, nazwijmy to, stanem emocjonalnym, który towarzyszy naszym słuchaczom – mówi Szymon Sławiński, prowadzący wtorkowe wydania "Trójki pod księżycem", które mają podtytuł "Rozmowy o duszy". – Gdy rozmawialiśmy o przemocy domowej, to było najwięcej telefonów, niemniej jednak to, co najbardziej tkwi w większości osób, które kontaktują się z nami w nocy, to jest samotności i potrzeba porozmawiania, nawet o rzeczach błahych, codziennych – ocenia dziennikarz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż pomoc niepełnosprawność