Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa Patryk Pleskot Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

Wilno: warsztaty upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej

W bibliotece Instytutu Polskiego w Wilnie odbyły się warsztaty „3000 znaków”. Skierowane zostały do biorących udział w projekcie „Perły w Koronie” uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w litewskiej stolicy. Na temat idei przedsięwzięcia mówił w magazynie „Polacy w Świecie” Bartosz Frątczak z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska Katyń historia Polski Związek Radziecki

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska historia Polski Związek Radziecki Miednoje

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Komentarz publicysty

Prezydent Izraela Reuven Rivlin po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą wyraził nadzieję, że poprzez wspólną edukację historyczną młodych ludzi z obu krajów uda się zapewnić im bezpieczną przyszłość. Prezydenci brali udział w czwartkowym Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. O Marszu Żywych mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael Andrzej Duda Auschwitz Żydzi USA

Zbrodnia katyńska. "W Katyniu zginęła elita patriotyczna"

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Zbrodnia Katyńska Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Związek Radziecki Niemcy

"Problem antysemityzmu w Polsce jest wydumany"

„Nasza wspólna obecność w tym miejscu jest znakiem i dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem” - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Izraela Reuvenem Riwlinem wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. O Marszu Żywych mówili w audycji Debata Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Karol Gac (portal Dorzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Andrzej Duda prezydent Izrael Oświęcim Karol Gac Niemcy Żydzi antysemityzm

"Nazistowskie Niemcy popełniły największą w dziejach zbrodnię ludobójstwa"

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd zamordowanym w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Przemawiając przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince prezydent mówił o obowiązku niesienia światu świadectwa o Holokauście. Przemówienia prezydentów Polski i Ukrainy transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Izrael Holokaust historia Polski Auschwitz Niemcy

Komentarze po spotkaniu prezydentów Polski i Izraela

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, intencją polskich polityków „nie było stworzenie regulacji, która powodowałaby blokowanie świadectwa o Holokauście”. Dodał, że ze strony państwa polskiego nigdy nie było systemowej wrogości wobec Żydów. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Oświęcim Izrael Auschwitz Holokaust Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Agnieszka Bryc

Prezydent: będę bronił prawdy historycznej, także trudnej

Nie było intencją polskich polityków stworzenie regulacji, która powodowałaby blokowanie świadectwa o Holokauście - mówił prezydent Andrzej Duda nawiązując do noweli ustawy o IPN. Dodał, że ze strony państwa polskiego, nigdy nie było systemowej wrogości wobec Żydów. Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin wezmą udział w Marszu Żywych w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Przed południem spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Zobacz więcej na temat:  Oświęcim Izrael Andrzej Duda Holokaust IPN historia Polski Niemcy Instytut Pamięci Narodowej Żydzi