Polskie Radio
Section05

Jarosław Jakubowski

Rozdano Nagrody Mediów Publicznych za rok 2023. Poznaj laureatów

Profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka Maria Pomianowska w kategorii "Muzyka", krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń w kategorii "Słowo", ex aequo reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski w kategorii "Obraz" oraz poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz Jarosław Jakubowski w kategorii "Idea" zostali wyróżnieni Nagrodami Mediów Publicznych 2023. Nagrody rozdano w niedzielę, 12 listopada, podczas uroczystej gali.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA media publiczne nagroda mediów publicznych gala Maria Pomianowska Krzysztof Masłoń Filip Zylber Katarzyna Cygler Piotr Śliskowski Trójka

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych 2023. Prof. Maria Pomianowska z nagrodą w kategorii "Muzyka"

W kategoriach: "Muzyka", "Obraz", "Słowo" i "Idea" ogłoszono nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023. Polskie Radio przyznało nagrodę prof. Marii Pomianowskiej za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych. 
Zobacz więcej na temat:  literatura konkurs Nagrody Mediów Publicznych 2023 Krzysztof Masłoń Filip Zylber Maria Pomianowska telewizja publiczna Polskie Radio PAP telewizja

"Pokochałem dramat jako formę literacką". Jarosław Jakubowski o swojej twórczości

Od wielu lat z dużą sprawnością i talentem porusza się po różnych gatunkach literackich. Jest autorem m.in. "Hejtera", "Rzeki zbrodni", "Znaków" i "Generała". - To było po prostu mi pisane, że miałem zostać pisarzem. To nie jest uzurpacja czy jakieś pobożne życzenie, tylko wiem, że tak jest - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Jakubowski. W jaki sposób został poetą, a później dramatopisarzem i prozaikiem?
Zobacz więcej na temat:  poezja proza Martyna Podolska

"Goetel". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej

"Goetel” to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Aleksandra Głogowska Andrzej Brzoska Beata Jankowska krzysztof stelmaszyk Dominika Kluźniak Olga Sarzyńska Dariusz Wnuk Adam Cywka Lech Łotocki

"Rybki". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Michała Wdowiaka

Słuchowisko "Rybki” jest pogodną i purnonsensową opowieścią o spotkaniu dwojga dojrzałych ludzi w bardzo nietypowych okolicznościach. Ona to "kobieta po przejściach”. On – "mężczyzna z przeszłością”. Ona po śmierci męża dorabia sprzątaniem w pewnej Instytucji. On w tejże Instytucji ukrywa się przed światem, a jego pasją jest struganie rybek z drewna.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Michał Wdowiak Magdalena Zawadzka Grażyna Barszczewska

"Incydent". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Piotra Skotnickiego

Sztuka "Incydent" to kameralna historia dwojga ludzi. Siwy jest "starym, choć może wcale nie tak starym facetem”, Czarna to "kobieta z apteki całodobowej”. Los styka ich ze sobą w dramatycznych okolicznościach – w markecie niezrównoważony osobnik próbuje zabić Czarną.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Piotr Skotnicki Katarzyna Dąbrowska Krzysztof Wakuliński tomasz domagała

"Człowiek z lodu". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza

W warstwie fabularnej "Człowiek z lodu” jest dramatem o mężczyźnie, który wskutek osobistej tragedii stracił pamięć i za wszelką cenę stara się odzyskać "czas utracony”. Patrząc na tekst symbolicznie, mamy tu historię człowieka, który nigdy do końca się nie urodził.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Danuta Stenka Piotr Grabowski Olgierd Łukaszewicz Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Stanisław Brudny Leon Charewicz Waldemar Modestowicz

"Królestwo". Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Adama Wojtyszki

Wśród hałd śmieci przechadza się nędzarz, Sam. Jego codzienność wypełnia recytowanie nagłówków gazet znalezionych na wysypisku oraz kolekcjonowanie rupieci. Nagle pojawia się Sama, która – początkowo nieskutecznie – próbuje wyrwać go z izolacji. Wkrótce pierwsze lody zostają przełamane – Sam częstuje towarzyszkę owocami i warzywami (niczym Beckettowski Vladimir Estragona), choć szczątkowym interakcjom daleko do prawdziwej komunikacji.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Adam Wojtyszko Lidia Sadowa TEATR Teatr Polskiego Radia słuchowisko Maciej Nawrocki