Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne

- Nie podejrzewam Komisji Europejskiej czy przewodniczącej Ursuli von der Leyen o świadome działanie, jeśli chodzi o błąd w publikacji dotyczącej Holokaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz. Myślę, że był to właśnie nieświadomy, fatalny błąd - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Auschwitz historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Kontrowersje po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. KE po uwagach Polski opublikowała nowy film

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski, okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wczorajszy film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Auschwitz Niemcy Ursula von der Leyen Europa Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka pamięć Beata Płomecka Unia Europejska Radosław Sikorski dyplomacja

Ukraina powinna negocjować z Polską, a nie przenosić swoje żale do międzynarodowych instytucji

Warto, aby spory o bezcłowy handel Ukrainy z UE, były załatwiane przez dialog i międzyrządowe konsultacje. Zbyt często Kijów nie rozumiał naszych intencji i skarżył nas od razu do WTO lub Komisji Europejskiej - powiedział Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie rolnictwo zboże cukier transport

Zespoły ds. sytuacji kryzysowych. KE przeznaczyła ok. 70 milionów euro na ich stworzenie

Komisja Europejska przeznaczyła około 70 milionów euro na stworzenie zespołów reagujących w sytuacjach kryzysowych, między innymi w Polsce. Chodzi o wyspecjalizowane unijne zespoły wykrywania i nadzoru zwiększające gotowość i skuteczność reakcji na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych oraz jądrowych. Pieniądze otrzymały Włochy, Polska i Rumunia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka

Możliwe porozumienie dwustronne z Ukrainą ws. produktów rolnych. KE ma wydać zgodę

Polska dąży do porozumienia dwustronnego z Ukrainą w sprawie warunków importu artykułów rolno-spożywczych - oznajmił w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Zapowiedział, że na obopólne ustalenia w tej sprawie ma zgodzić się Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Europa ŚWIAT Ukraina Polska w Unii Europejskiej

Żywność ukraińska konkurencją dla polskiej. Problem narastał od lat, rolnicy zapowiadają protest

Bezcłowy import żywności z Ukrainy cały czas wpływa na brak opłacalności produkcji w gospodarstwach w Polsce m.in. zbóż, kukurydzy, owoców miękkich, a także drobiu. Rozmówcy portalu Polskiego Radia 24 podkreślają, że na Ukrainie żywność produkowana jest często w dysponujących wielkimi areałami ziemi agroholdingach. Dodatkowo nie muszą być tam przestrzegane kosztowne normy, które obowiązują polskich rolników. - Musimy poprzez odpowiednie instrumenty finansowe zapewnić bezpieczeństwo rolnikom, aby nie doprowadzić ich do bankructwa. Potrzeba dogłębnej analizy przeszłości i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, żeby określić jej przyszłość - apelował w Brukseli polski minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnicy Ukraina zboże import protest drób Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski Unia Europejska GOSPODARKA

Sprawa ograniczeń w unijnym imporcie żywności z Ukrainy. Dziś kluczowa dyskusja w KE

W poniedziałek (22.01) kluczowa dyskusja w Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń w unijnym imporcie żywności z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że o warunkach przedłużenia bezcłowego handlu z Kijowem będą rozmawiać szefowie gabinetów unijnych komisarzy. Więcej szczegółów w jej korespondencji z Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka GOSPODARKA