Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

"Nie chcemy takich obrazków na ulicach Warszawy". Marcin Przydacz o zamieszkach we Francji

- Trudno o bardziej drastyczny obrazek i uosobienie nieudanego procesu integracji migrantów niż we Francji. My nie chcemy takich obrazków na ulicach Warszawy, Krakowa czy Łodzi, dlatego realizujemy zupełnie inną politykę - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz imigranci w Europie migracja Katarzyna Gójska

Minister Szynkowski vel Sęk: w sprawie migrantów pozostają w mocy konkluzje z 2018 roku

- Skoro na szczycie Rady Europejskiej nie zostały przyjęte nowe konkluzje w sprawie migrantów, to pozostają aktualne zasady z połowy 2018 r. mówiące o dobrowolności - powiedział w sobotę w Bydgoszczy minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Mateusz Morawiecki szymon szynkowski vel sęk imigranci w Europie

Decyzja ws. słów unijnej komisarz nt. migracji. Premier Morawiecki: liderzy UE chcą powrotu błędnej polityki

Według polskiego premiera Mateusza Morawieckiego odmowa wpisania słów komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson do konkluzji Rady Europejskiej potwierdza, że liderzy UE "chcą wrócić do swojej błędnej i obłędnej polityki migracyjnej, której konsekwencje widzimy dzisiaj na przedmieściach Paryża, Marsylii, Goeteborga i wielu, wielu innych miast europejskich".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki imigranci w Europie Unia Europejska Europa migracja

NASZ NEWS Szczyt UE w Brukseli. Więcej pieniędzy na uchodźców z Ukrainy? Polska zgłosiła kolejną poprawkę

Polska zgłosiła drugą poprawkę do wniosków na unijny szczyt, który trwa w Brukseli - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o wezwanie Komisji Europejskiej do uwzględnienia potrzeb uchodźców z Ukrainy przy rewizji unijnego budżetu, który obowiązuje do 2027 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska migracja uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Bruksela Beata Płomecka

Co z pieniędzmi dla państw, które dozbrajają Ukrainę? Wciąż bez porozumienia w UE

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaapelował dziś w Luksemburgu do unijnych krajów o zwiększenie wojskowego wsparcia. Dmytro Kułeba połączył się za pomocą wideo z szefami dyplomacji państw członkowskich. Nie udało się na tym spotkaniu przełamać impasu w sprawie wypłaty kolejnej transzy pieniędzy krajom, które dozbrajają Ukrainę. Sprawnie przebiega natomiast unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska wojna 2023 wojna na Ukrainie

40 mln euro pomocy dla polskich rolników. Minister Telus: to symbol europejskiej solidarności

W Luksemburgu zaakceptowano dziś unijny pakiet w wysokości 100 milionów euro dla pięciu krajów - w tym Polski - za straty związane z nadmiernym importem z Ukrainy. - To my dziś dajemy tę narrację o tej solidarności europejskiej. Nie tylko hasła, ale czyny się liczą. To jest jeden z tych czynów - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  zboże POLSKA rolnictwo polityka Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Beata Płomecka Robert Telus

Polscy rolnicy dostaną rekompensaty za straty wywołane importem zboża z Ukrainy

Polscy rolnicy dostaną prawie 40 milionów euro z unijnego budżetu za straty wywołane nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w sprawie pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma najwięcej, pozostałe 60 milionów euro zostanie rozdzielone między Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo

TYLKO U NAS Polscy rolnicy dostaną rekompensaty za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Znamy kwotę

Polscy rolnicy dostaną prawie 40 milionów euro z unijnego budżetu za straty wywołane nadmiernym importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w sprawie pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma najwięcej, pozostałe 60 milionów euro zostanie rozdzielone między Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zboże rolnictwo Beata Płomecka GOSPODARKA POLSKA rolnicy Unia Europejska

Pakt migracyjny. Prof. Legutko: niepotrzebna inicjatywa, która zatruła krew i popsuła atmosferę w Europie

- Szwecja nie miała specjalnych powodów, aby w ogóle zacząć całą tę sprawę. To była zupełnie niepotrzebna inicjatywa, która tylko zatruła krew i popsuła atmosferę w Europie - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko, odnosząc się do paktu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia ŚWIAT Europa imigranci w Europie Ryszard Legutko

100-milionowy pakiet dla rolników 5 krajów, w tym Polski. Dziś spodziewana jest zgoda KE

W poniedziałek spodziewana jest zgoda na pomoc finansową dla rolników z pięciu krajów, w tym Polski. Chodzi o pakiet wsparcia w wysokości 100 milionów euro w związku ze stratami spowodowanymi nadmiernym importem z Ukrainy. Pozytywnej opinii spodziewa się komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, który powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela rolnictwo ŚWIAT Europa Belgia Beata Płomecka

Minister Wójcik: na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o przepisach ws. wydawania dzieci za granicę

Minister w KPRM Michał Wójcik zapowiedział w telewizji wpolsce.pl, że we wtorek, w czasie posiedzenia rządu, odbędzie się dyskusja na temat zmian w procedurze cywilnej. Dodał, że będzie ona związana ze stanowiskiem unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który chce zmian w polskim prawie, jako że nie podoba mu się system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydawaniem ich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik dzieci Zbigniew Ziobro prawo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska społeczeństwo

Polska chce likwidacji dysproporcji narodowościowych w KE. Sadoś: dane wskazują na brak równowagi

Polska domaga się działań, by zlikwidować dysproporcje narodowościowe na kierowniczych stanowiskach w Komisji Europejskiej. Jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś opowiedział się za zorganizowaniem konkursów na wysokie stanowiska dla tych krajów, które są niedoreprezentowane w Komisji Europejskiej i powiązanym z nią unijnym korpusie dyplomatycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka dyplomacja