Polskie Radio
Section05

Kosowo

NASZ WYWIAD Konflikt Serbii i Kosowa. Marta Szpala (OSW): Zachód nie może iść na skróty i stawiać na tymczasowe rozwiązania

- Rozwiązanie konfliktu między Serbią i Kosowem wymaga podjęcia wysiłku prowadzenia długotrwałego procesu pokojowego – przekazała portalowi Polskiego Radia Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreśliła, że Zachód nie chce się zaangażować w wypracowanie trwałych rozwiązań wymagających długich negocjacji  i stosuje  środki tymczasowe, pogarszające sytuację, chociaż stawką jest stabilność całego regionu Bałkanów Zachodnich, w tym wpływy Rosji na tym obszarze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Serbia Bałkany Rosja

Serbia: z aresztu zwolniono trzech kosowskich policjantów. "Wrócą do swoich rodzin"

Trzech kosowskich policjantów aresztowanych przez Serbię na pograniczu tego państwa z Kosowem prawie trzy tygodnie temu, zostało w poniedziałek zwolnionych. Decyzję podjął sąd, ale niewykluczone, że takie rozwiązanie zostało zasugerowane sędziom przez władze w Belgradzie. Serbska agresja musi ponieść konsekwencje - zauważył premier Kosowa Albin Kurti.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Serbia NATO Węgry

analiza Zachód przestał ślepo ufać Prisztinie. Władze w Kosowie czekają poważne decyzje

USA, co prawda, wciąż podkreślają, że traktują Kosowo jako sojusznika, a UE - że jest dla niego miejsce we Wspólnocie, ale Prisztina coraz bardziej traci zaufanie Zachodu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że jest ona bardziej zainteresowana wymuszaniem respektowania swojej władzy w regionach zamieszkałych przez Serbów niż rzeczywistą chęcią unormowania sytuacji w północnej części kraju. To zaś sprawia, że dochodzi do kolejnych konfliktów, a sytuacja jest na tyle gorąca, że NATO musi zaangażować większe siły w regionie. W tle zaś, po raz pierwszy, pojawiają się groźby nałożenia sankcji na Kosowo, jeśli w dalszym ciągu będzie ono opierało się pokojowemu rozwiązaniu problemu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Serbia Unia Europejska Rosja USA wojna na Ukrainie

Napięcie na linii Serbia-Kosowo. O co chodzi w konflikcie?

W kilku miastach północnego Kosowa po raz kolejny protestują Serbowie przeciwko, ich zdaniem, nielegalnie wybranym burmistrzom. W części Kosowa, które jest zamieszkane w większości przez Serbów na to stanowisko wybrani zostali kosowscy Albańczycy. Doszło do starć z siłami pokojowymi NATO, a na granicy stanęły wojska serbskie. To nowa odsłona konfliktu, który trwa już ponad 150 lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Serbia NATO Jugosławia Albania

NATO wyśle 700 żołnierzy do Kosowa. Stoltenberg: postawiliśmy w stan gotowości dodatkowy batalion

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w Oslo, że "NATO wyśle 700 dodatkowych żołnierzy do Kosowa". Decyzja jest rezultatem poniedziałkowych starć między siłami pokojowymi Sojuszu a serbskimi demonstrantami. W zamieszkach w północnym Kosowie rannych zostało ponad 50 Serbów i 30 żołnierzy NATO.
Zobacz więcej na temat:  Serbia NATO żołnierze konflikty międzynarodowe Bałkany bezpieczeństwo zamieszki Europa ŚWIAT Jens Stoltenberg

NATO wyśle dodatkowe siły do Kosowa. To odpowiedź na starcia z serbskimi demonstrantami

NATO wyśle do Kosowa dodatkowe siły. Jest to odpowiedź na ostatnie zamieszki z udziałem Serbów, protestujących przeciwko nominacji burmistrzów narodowości albańskiej. "W reakcji na niedawne starcia, w których zostało rannych 30 żołnierzy NATO, Sojusz Północnoatlantycki skierował dodatkowe siły na Bałkany Zachodnie" - napisano na profilu NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany NATO Serbia