Polskie Radio
Section05

Krzysztof Masłoń

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert historia Polski

"Nie zabrałam ze sobą radości" - poezja ukraińskich poetek

W audycji rozmowa o tomie poezji pt. "Nie zabrałam ze sobą radości" piór ukraińskich poetek, które od chwili rosyjskiej agresji gościły w Polsce. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Zbigniew Zbikowski, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert historia Polski

"Poczytnik". Witold Conti - historia polskiego amanta

Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Gościem audycji był Marek Teler, autor biografii "Witold Conti. Każdemu wolno kochać".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert historia Polski

Jan Wernik, pisarz “Wsłuchany w miasto”

Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. O czym opowiadają, jak na nas wpływają, czy pojmiemy, czego od nas chcą, gdy nauczymy się słuchać i słyszeć te opowieści? Gościem audycji był Jan Wernik, autor książki "Wsłuchany w miasto".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert historia Polski Warszawa

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert historia Polski

"Jego legenda trwa do dzisiaj". Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

90 lat temu - 14 stycznia 1934 roku - urodził się Marek Hłasko, pisarz, który stał się symbolem buntu wobec władzy i socrealizmu. Uważany za jednego z najciekawszych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, popularność zdobył dzięki nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Zmarł na emigracji w 1969 roku. O twórczości Marka Hłaski rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Marek Hłasko

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert IPN Patryk Pleskot

"Poczytnik". Prof. Grzegorz Łukomski o twórczości Mariana Hemara

Marian Hemar polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie żydowskiej rodzinie jako Jan Marian Hescheles a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. Gościem audycji był prof. Grzegorz Łukomski, autor "Poeta polskości, bard antykomunizmu - Marian Hemar".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Marian Hemar

Rozdano Nagrody Mediów Publicznych za rok 2023. Poznaj laureatów

Profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka Maria Pomianowska w kategorii "Muzyka", krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń w kategorii "Słowo", ex aequo reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski w kategorii "Obraz" oraz poeta, prozaik, krytyk literacki i dramatopisarz Jarosław Jakubowski w kategorii "Idea" zostali wyróżnieni Nagrodami Mediów Publicznych 2023. Nagrody rozdano w niedzielę, 12 listopada, podczas uroczystej gali.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA media publiczne nagroda mediów publicznych gala Maria Pomianowska Filip Zylber Katarzyna Cygler Piotr Śliskowski Jarosław Jakubowski Trójka

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych 2023. Prof. Maria Pomianowska z nagrodą w kategorii "Muzyka"

W kategoriach: "Muzyka", "Obraz", "Słowo" i "Idea" ogłoszono nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023. Polskie Radio przyznało nagrodę prof. Marii Pomianowskiej za szeroką promocję polskiej muzyki na świecie oraz tworzenie mostów międzykulturowych. 
Zobacz więcej na temat:  literatura konkurs Nagrody Mediów Publicznych 2023 Jarosław Jakubowski Filip Zylber Maria Pomianowska telewizja publiczna Polskie Radio PAP telewizja

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Przedstawiamy nominowanych w kategorii "Słowo"

Poznaliśmy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: "Obraz", "Muzyka", "Idea" oraz "Słowo". W ostatniej z nich szansę na wyróżnienie mają Ernest Bryll, Antoni Libera oraz Krzysztof Masłoń. Sylwetki nominowanych w kategorii "Słowo" w "Kulturalnej Jedynce" przypomniała Martyna Podolska. 
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych Martyna Podolska Ernest Bryll Antoni Libera