Polskie Radio
Section05

Krzysztof Renik

Birma - kraj, który jeszcze niedawno był zamknięty dla turystów

Wspaniałe świątynie, ślady pradawnych cywilizacji, tropikalna przyroda oraz przyjaźnie nastawieni, gościnni ludzie, to największe atrakcje Birmy. Kraj ten, choć przez lata niedostępny i zapomniany, dziś systematycznie zdobywa popularność. O Birmie w programie Świat po Ludzku rozmawiali Krzysztof Renik, (dziennikarz Polskiego Radia), podróżniczka Katarzyna Paczek i Anna Książek (autorka bloga exchangebabel.com).
Zobacz więcej na temat:  Birma Paulina Kozion podróże podróże zagraniczne turystyka

Polonia podzielona co do przyszłości Mołdawii

O najwyższy urząd w Mołdawii w niedzielnym głosowaniu ubiegało się dziewięciu kandydatów. Do drugiej tury przeszli Igor Dodon, przywódca Partii Socjalistów Republiki Mołdawii i Maia Sandu z Partii Akcji i Solidarności. Po raz kolejny zmierzą się 13 listopada. O wyborach i Polakach w Mołdawii mówił w audycji Polacy W Świecie Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Polacy za granicą Unia Europejska wybory prezydenckie

Gruzińskie Marzenie utrzymało władzę w Gruzji

Według sondażowych wyników wybory parlamentarne w Gruzji wygrała sprawująca władzę partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja. Ugrupowanie uważane za faworyta zdobyło 50,44 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy, który poparło 26,67 proc. obywateli. Wyniki sobotnich wyborów oceniliśmy i podsumowaliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja wybory wybory parlamentarne Litwa Maciej Jastrzębski

Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Kresy Wilno

Lampedusa - symbol problemów migracyjnych Europy

3 października 2013 roku u wybrzeży Lampedusy zatonął libijski kuter z 386 osobami na pokładzie. W trzecią rocznicę tej tragedii Włosi po raz pierwszy obchodzili dzień pamięci o ofiarach imigracji. - Ta rocznica to bardzo ważny i cichy dzień - deklaruje mieszkanka Lampedusy, Daniela, jedna z bohaterek reportażu Anny Dudzińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Europa imigranci w Europie Lampedusa Maciej Jastrzębski Michał Żakowski Morze Śródziemne Włochy