Polskie Radio
Section05

Kulisy Spraw

Art. 212 Kodeksu karnego. Marian Maciejewski kontra wymiar sprawiedliwości

Marian Maciejewski w 1998 roku napisał artykuł o nieprawidłowościach we wrocławskich sądach, który stał się częścią dłuższej serii. Oskarżono go o pomówienie. Sprawę wygrał dopiero w 2015 roku przed Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu. Marian Maciejewski, były dziennikarz "Gazety Wyborczej", obecnie telewizji Echo24, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, był gościem audycji Kulisy Spraw.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo dziennikarstwo dziennikarze

„Skala korupcji w polskiej piłce była niewyobrażalna”

Śledztwo dotyczące korupcji w polskiej piłce nożnej rozpoczęło się w maju 2004 roku. Do tej pory oskarżono o udział w ustawianiu meczów piłkarskich w Polsce ponad 520 osób, a w proceder zamieszanych było kilkadziesiąt klubów. O korupcji w polskiej piłce nożnej mówił w audycji Kulisy Spraw Dominik Panek, bloger od lat zajmujący się korupcją w polskiej piłce i dziennikarz Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  korupcja w futbolu korupcja

Dorota Kania: Skasujmy wreszcie paragraf 212 kk

Dorota Kania tylko w 2012 roku miała otwartych 12 procesów o zniesławienie. – Gdy zaczęłam pracować w wolnych mediach po 1989 roku, to zaczęły się procesy. Pierwszy proces, który przegraliśmy, dotyczył Marka Siwca. Niemalże wszystkie procesy wytaczane były z paragrafu 212 kodeksu karnego – powiedziała w audycji Kulisy Spraw dziennikarka Dorota Kania, red. nacz. TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prasa media kodeks karny Dorota Kania Jerzy Jachowicz dziennikarstwo dziennikarze sądownictwo

Kulisy afery „polskiego mleka”

Konflikt między firmami Polindus Laktopol a Mlekpolem. – 7 lat temu założyłem spółkę Sudowia Laktopol, gdzie udziałowcami byli Polindus i Sudowia. Gdy doszło do połączenia Sudowii z Mlekpolem, to na wszystkich zebraniach była mowa, że trzeba zniszczyć spółkę. Niestety, musiałem zwolnić wszystkich pracowników. Od roku nie mogę wejść do swojej firmy – mówił w audycji Kulisy Spraw Olgierd Meysztowicz, prezes zarządu spółki Polindus Laktopol.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mleko Wojciech Surmacz przestępczość

Śmierć księdza Popiełuszki: „Mordercy chcieli zaistnieć”

Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność Kościół Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa

Afera Giesche. Rzekomi spadkobiercy chcieli 340 mln zł

Ostatecznie reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. została zablokowana. Jej zarząd jednak przez 10 lat starał się przejąć 30 proc. powierzchni Katowic. Spółka Giesche posiadała 3600 nieruchomości, kopalnie, fabryki i domy na 9 tys. hektarów gruntów. Chodzi m.in. o dzielnice Giszowiec, Nikiszowiec i Szopienice. O aferze Giesche mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Szymborski, dyrektor TVP Katowice.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katowice reprywatyzacja Wojciech Surmacz POLSKA