Polskie Radio
Section05

Lech Kowalski

"WSW kreowała kariery w Wojsku Ludowym"

- Informacja wojskowa to byli niesamowici bandyci, ale w latach 50. po śmierci Stalina zaczynali się trochę wycofywać. Na czele wojska stał sowiecki marszałek Rokossowski, który wydał zakaz bicia przesłuchiwanych. Agenci zaczęli się obawiać o własne bezpieczeństwo, wiedzieli, że zostaną kiedyś rozliczeni z tortur. Gdy do władzy doszedł Gomułka zmieniony został szyld – w styczniu 1957 roku Główny Zarząd Informacji i struktury terenowe przeszły z informacji do Wojskowej Służby Wewnętrznej, które było wojskową bezpieką – mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia PRL komunizm stalinizm wojsko służba bezpieczeństwa

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent Czesław Kiszczak PRL dekomunizacja komunizm Związek Sowiecki

Jaruzelski i Kiszczak zacierali po sobie ślady z przeszłości

– Tacy ludzie, jak Jaruzelski czy Kiszczak, poświęcili wiele czasu na to, by zacierać po sobie ślady z przeszłości – wskazywał w Kulisach Spraw dr Lech Kowalski, historyk wojskowości. W Polskim Radiu 24 autor biografii Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka mówił o trudnościach, jakie historycy napotykają przy zbieraniu materiałów dotyczących życiorysów ważnych polityków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak komunizm historia PRL