Polskie Radio
Section05
Lwów

NASZ WYWIAD Obwód lwowski ma obchodzić rok UPA. Analityk PISM: takich decyzji raczej nie będzie na poziomie centralnym

- Bardzo często na Ukrainie możemy spotkać się z zaskoczeniem, że w Polsce postrzegamy UPA i Stepana Banderę negatywnie, jako odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu. W ukraińskim społeczeństwie wciąż brak wiedzy o rzezi wołyńskiej, a UPA postrzegana jest przeważnie pozytywnie, jako symbol walki z Sowietami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz (PISM), komentując uchwałę dotyczącą roku UPA w obwodzie lwowskim. Zaznacza, że można spodziewać się kolejnych tego rodzaju decyzji na zachodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina POLSKA Lwów HISTORIA relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska

Bilans XIV Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu

Już po raz 14. odbyły się Polsko-Ukraińskie Spotkania - Jaremcze 2021. Tematem tegorocznych spotkań było hasło przyświecające unii lubelskiej z 1569 roku - „Wolni z wolnymi, równi z równymi…” w odniesieniu do współczesnych polsko-ukraińskich relacji. Spotkania były też poświęcone 30. rocznicy uznania przez Rzeczpospolitą Polskę niepodległości Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów kancelaria premiera debata dyplomacja

Ukraina: obchody 101. rocznicy bitwy pod Zadwórzem

W Zadwórzu w obwodzie lwowskim uczczono pamięć bohaterów bitwy, która przeszła do historii jako polskie Termopile. W uroczystościach upamiętniających 101. rocznicę starć pod Zadwórzem wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, członkowie polskich organizacji i towarzystw ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej oraz delegacje z Polski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA