Polskie Radio
Section05

Magdalena Biejat

Atak hybrydowy Białorusi na Polskę. Wicemarszałek Senatu chce zaprzestania pushbacków

- Wspieramy apel organizacji pozarządowych, organizacji pomocowych działających na granicy polsko-białoruskiej o to, aby w trybie natychmiastowym zaprzestać pushbacków - podkreśliła w czwartek wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat. Zaprosiła szefa MSWiA do wypracowania kompleksowej polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Żywno MSWiA granica imigranci w Europie migracja Białoruś

Przed budynkiem TVP na Woronicza odbył się protest. Była to reakcja na decyzję ministra kultury ws. mediów publicznych

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Do tego kilka minut po godzinie 11 wyłączono antenę i portal TVP Info. Przed budynkiem Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie odbył się protest przeciwników zmian w mediach publicznych. Na miejscu obecni byli także zwolennicy zmian, którzy mówili, że przyjechali na miejsce by obserwować manifestacje, lecz w niej nie uczestniczyć. Poniżej przedstawiamy zapis naszej relacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka media publiczne TVP telewizja publiczna Polskie Radio PAP Marek Suski protest media dziennikarstwo Donald Tusk koalicja obywatelska Piotr Andrzejewski Trybunał Stanu

Rozmowy ws. prezydium Sejmu i Senatu. Konieczny: wygląda na to, że stanowiska będą rotacyjne

Według medialnych doniesień Magdalena Biejat utraciła szansę na kandydaturę na marszałka Senatu po krytycznych wypowiedziach na temat programu Koalicji Obywatelskiej. - Na pewno nie z tego powodu - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej. Jak dodał, wygląda na to, że stanowiska związane z prezydium Sejmu i Senatu będą rotacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Senat Sejm polityka Wojciech Konieczny

Biejat ofiarą wojny o stołki na opozycji. Wypada z gry, bo za głośno krytykowała program KO

Magdalena Biejat, wbrew medialnym spekulacjom, nie będzie kandydatką na marszałka Senatu – donosi Wirtualna Polska. - Mamy już kandydata na marszałka. Nie jest nim pani Biejat - powiedział redakcji członek Zarządu Krajowego PO. O jej wykluczeniu z wyścigu o to stanowisko miały zadecydować krytyczne wypowiedzi na temat Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat lewica koalicja obywatelska marszałek senatu

Kto obejmie kluczowe stanowiska w państwie? Magdalena Biejat i Józefa Szczurek-Żelazko gośćmi Adriana Klarenbacha

W ubiegłym tygodniu odbyły się rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderami komitetów wyborczych, które w nowym Sejmie będą mieli swoich przedstawicieli. W studiu Polskiego Radia 24, o obsadzeniu kluczowych stanowisk państwowych w razie utworzenia rządu przez opozycję, dyskutowały senator elekt Lewicy Magdalena Biejat i poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Józefa Szczurek-Żelazko

Aborcja kością niezgody w koalicji opozycji? Biejat: dekryminalizacja przerywania ciąży absolutnym minimum

Rozmowy partii opozycyjnych o utworzeniu rządu mogą rozbić się o kwestie światopoglądowe. Lewica postuluje legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, innego zdania są konserwatywni posłowie reprezentujący Trzecią Drogę. - Kobiety dzisiaj pytają, co z ich prawami, co z kwestią dopuszczalności przerywania ciąży - zwracała uwagę poseł Nowej Lewicy Magdalena Biejat. O poglądach konserwatywnej części Polaków przypominał z kolei Ireneusz Raś z Trzeciej Drogi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica rząd opozycja wybory w Polsce

"KPO nie da się odblokować w jeden dzień, nie ma co ściemniać". Poseł Lewicy odpowiada Tuskowi

- Nie da się, tutaj nie ma co ściemniać, w jeden dzień, jeden tydzień ani w dwa tygodnie odblokować środków z KPO - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Magdalena Biejat, odpowiadając na pytania o deklarację Donalda Tuska w sprawie KPO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica Grzegorz Jankowski Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Donald Tusk

Projekt zmian w konstytucji. Fogiel: ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie"

– W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być zdolni do rozmów i do poszukiwania wspólnych rozwiązań – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian w konstytucji. – Ubolewam nad postawą opozycji, która mówi "nie, bo nie" – dodał. Gośćmi audycji byli także: Magdalena Biejat (Lewica), Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska) i Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna 2022 Rosja konstytucja Trójka Beata Michniewicz Radosław Fogiel Jan Grabiec Paweł Sałek

Anna Kwiecień: można przekraczać granicę, ale tylko w sposób legalny. Nie możemy robić żadnych wyjątków

- Musimy chronić naszą granicę i musi być przestrzegane prawo. Jeśli ktoś chce dostać się do Polski lub do Unii Europejskiej, to musi to zrobić zgodnie z prawem. Nie możemy robić żadnych wyjątków, bo inaczej z tej strużki zrobi się tsunami. I na to liczy Łukaszenka - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Kwiecień. Gościem "Dwóch stron" była również poseł Lewicy Magdalena Biejat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość lewica granica Białoruś imigranci w Europie Sejm Adrian Klarenbach

Strategia walki z pandemią. Jarosław Sellin: w Polsce nie brakuje ani sprzętu, ani pieniędzy

– Mam prośbę do polityków PO, aby nie przeszkadzali rządowi w walce z pandemią i nie wprowadzali opinii publicznej w błąd. Respiratorów i łóżek w Polsce nie brakuje. Jest 75 proc. dodatek dla lekarzy zajmujących się pomocą dla chorych na COVID-19. Na wszystko są pieniądze i jest sprzęt – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister resortu kultury i poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Koronawirus w Polsce polityka Jarosław Sellin Marcin Kierwiński Marek Sawicki Krzysztof Szczerski koronawirus pandemia służba zdrowia sprzęt medyczny

Kopalnie węgla kamiennego zostaną zamknięte do 2049 r. Grzegorz Puda: to historyczne porozumienie

- W ramach programu dla Śląska prowadzone są działania, których celem jest przywrócenie miejsc pracy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda (PiS), wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Z inicjatywy premiera powołany będzie pełnomocnik ds. transformacji obszarów pogórniczych - dodał. O porozumieniu z górnikami, zakładającym zamknięcie kopalń do 2049 roku, rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Rosja Błażej Spychalski Beata Michniewicz górnictwo

Reprywatyzacja w Warszawie. Poseł PiS: poszkodowani nadal nie otrzymali odszkodowań

- Temat nie ucichł, choć Komisja Weryfikacyjna napotykała na różne przeszkody ze strony miasta stołecznego Warszawy. Żadna z osób, w stosunku do której zostało orzeczone odszkodowanie, tego odszkodowania nie otrzymała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji była również Magdalena Biejat, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa społeczeństwo Marek Ast Magdalena Ogórek