Polskie Radio
Section05

Marek Gaworski

Grocholin. Wyjątkowa historia małej miejscowości

– Dwór obronny w Grocholinie, zwany także często zamkiem, jest niezwykle rzadkim przykładem tego typu budowli w północnej Polsce. Historycy twierdzą, że jest on jedną z najciekawszych siedzib ziemiańskich czy też rycerskich ocalałych do naszych czasów sprzed wojny trzydziestoletniej. W tej części Polski podobna budowla znajduje się jedynie w Sierakowie w Wielkopolsce – opowiada Marek Gaworski, zachęcając do odwiedzin wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka zamki w Polsce KULTURA

Zamek w Oleśnicy. Biała dama, łowca bez głowy i dwa lwy

Zamek w Oleśnicy jest jednym z najstarszych na Śląsku, co sprawia, że obfituje w lokalne legendy. Według nich można tu spotkać duchy dawnych właścicieli, a także białą damę, nocnego łowcę, który przemierza okolicę ze swoją głową pod pachą, czy mnicha krążącego tajemnymi przejściami między kościołem a zamkiem. – Znana jest również legenda o dwóch lwach księcia. Opowiada ona o tym, iż dzięki tym udomowionym zwierzakom zagubiony w lesie władca Oleśniccy powrócił do zamku i swojej małżonki – snuje opowieść Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka zamki w Polsce KULTURA

Pałac w Ciążeniu. To tu znajdują się tysiące masońskich dokumentów

Ciążeń, wieś w Wielkopolsce, położona na południowy wschód od Poznania, może poszczycić się dwoma zabytkami: XVI wiecznym kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela oraz niezwykłym pałacem, jednym z nielicznych przykładów późnego baroku w tym regionie. To właśnie w Ciążeniu znajdują się jedne z największych zbiorów literatury masońskiej w Europie, pochodzące z XVIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka zamki w Polsce KULTURA