Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Biden zapewnia o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Echa przemówienia prezydenta USA [POSŁUCHAJ]

Joe Biden składa wizytę w Warszawie. - Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji - podkreślił podczas przemówienia w Arkadach Kubickiego. W radiowej Jedynce Karol Darmoros zwrócił uwagę, że amerykański przywódca z jednej strony "podkreślił niezachwianą jedność NATO, a z drugiej była to wielka pochwała Ukrainy". 
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Warszawa Paweł Lekki

"Świat mocno przypomniał sobie o wojnie". Ekspert komentuje wizytę Bidena w Kijowie

Prezydent USA Joe Biden złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. - To wizyta pełna symboli, niezwykle ryzykowna i bardzo odważna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Maria Piechowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dodaje, że wizyta Joe Bidena ma dla Ukraińców bardzo duże znaczenie.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Kijów Europa ŚWIAT

59. Konferencja Bezpieczeństwa. Prof. Boćkowski: Zełenski buduje klarowny przekaz dla świata zachodniego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do uczestników 59. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium o determinację we wspólnej walce z rosyjskim agresorem. Ukraiński prezydent podczas łączenia wideo z uczestnikami konferencji podkreślił znaczenie jedności i fakt, że wolność nie zna kompromisu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna na Ukrainie Monachium Emmanuel Macron Europa Niemcy

Japonia odchodzi od pacyfizmu pod wpływem zagrożenia ze strony Chin? Ekspert: ten trend utrzymuje się od dawna

Rząd japoński oświadczył stronie chińskiej, że naruszanie japońskiej przestrzeni powietrznej przez chińskie balony szpiegowskie jest "nie do przyjęcia". Wcześniej japońskie ministerstwo obrony poinformowało, że "poważnie podejrzewa", iż od roku 2019 chińskie balony wywiadowcze naruszyły japońską przestrzeń powietrzną co najmniej trzy razy.
Zobacz więcej na temat:  Japonia Rosja Chiny Korea Północna Azja konflikty międzynarodowe

"Będą następne sankcje". Prof. Żukrowska o unijnych działaniach wobec Rosji

Trwają prace nad przygotowaniem dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Poprzednie wpływają już na rosyjską gospodarkę. - Efekt jest silny, ale to do końca nie jest gospodarka rynkowa, gdzie wszystko jest przewidywalne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wojciech Lorenz Rosja sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska

Kolejne sankcje UE wobec Rosji. Płomecka: Polska od dawna mówiła, że należało to zrobić wcześniej

W Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka mówiła o tym co najprawdopodobniej obejmie 10 pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Dziś Komisja Europejska przeprowadza konsultacje z unijnymi krajami w tej sprawie. Jak zwróciła jednak uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia "Polska i kraje bałtyckie mówiły od dawna, że należało to zrobić wcześniej, a nie zwlekać, aż do tej pory".
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Zagraniczne wizyty Zełenskiego. Ekspert: zarysował ciekawą geografię polityczną

Wołodymyr Zełenski udał się z kolejnymi wizytami do sojuszników. - To buduje swoistą hierarchię. Pierwsza wizyta była w Waszyngtonie, druga w Londynie, później w Paryżu i Brukseli. Nie był w Berlinie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Czy to przełoży się na powstanie tzw. koalicji samolotowej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Anusz Jarosław Guzy

Wybory w Czechach. Ekspert: Pavel w polityce jest debiutantem

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach Petr Pavel pokonał Andreja Babisza. - Komunikacja Petra Pavla jest bardzo spokojna i oszczędna. Nie ma w niej szyderstwa, które jest kojarzone z ustępującym prezydentem Zemanem, ani narracji ciągłej krzywdy, związanej z Babiszem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrik Eichler, czeski dziennikarz, komentator spraw politycznych i ekspert z Akademii Demokratycznej Masaryka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Wojnarowicz Patrik Eichler Czechy Petr Pavel

Joe Biden odwiedzi Polskę? "To sygnał kontynuacji zaangażowania USA"

"Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego" - podały telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. - To sygnał kontynuacji zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie - uważa dr Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina USA Joe Biden relacje polsko-amerykańskie ŚWIAT Ameryka

Czy Turcja pozostanie demokracją? "Erdogan nadal musi mieć poparcie ludzi"

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że wybory prezydenckie w jego kraju odbędą się 14 maja. Brytyjski tygodnik "Economist" ocenia, że mogą one przesądzić o tym, czy Turcja pozostanie demokracją. - Pytanie brzmi: na ile Turcja jeszcze jest demokracją. [...] Ona na pewno jest demokracją pod tym względem, że Erdogan nadal musi mieć poparcie ludzi - wyjaśnia Adam Michalski, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan

Czy Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie leopardów Ukrainie? Ekspert: głos kanclerza wciąż jest decydujący

- Trudno komukolwiek byłoby uzasadnić zablokowanie reeksportu czołgów Leopard na Ukrainę, walczącą z rosyjską agresją. Wydaje mi się, że jeżeli o takie zgody wystąpią państwa minikoalicji leopardowej, to zostaną one udzielone - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wojna na Ukrainie Ukraina NATO broń Olaf Scholz Francja Łukasz Kulesa Kamil Zajączkowski Europa

"Niemcy zdają sobie sprawę, że presja będzie rosła". Gotkowska o inicjatywie ws. przekazania leopardów Ukrainie

Berlin nadal nie zdecydował się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. - Niemcy zdają sobie sprawę, że przyjdzie czas, kiedy ta presja będzie tak duża, że będą musiały zgodzić się zarówno na dostawy sojusznicze, jak i własne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy wojna na Ukrainie Ukraina NATO broń Olaf Scholz

Jarosław Guzy o forum w Davos: światowy ład wymaga rekonfiguracji

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przypada na czas, w którym słowo "kryzys" jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. - Tutaj jest zagadką, jaka refleksja będzie towarzyszyła wyjściu z Davos. Kraje naszego regionu starają się pokazać, iż nie ma prostego wyjścia i muszą być podjęte istotne decyzje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskie Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Adamiak Jarosław Guzy davos 2023

Rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta. Analityk OSW: to uderzenie w polską mniejszość

W Grodnie na Białorusi rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i członka zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi. Od 25 marca 2021 r. przebywa on w białoruskim areszcie oskarżony początkowo o "podżeganie do nienawiści", w tym "rehabilitację nazizmu", a potem także o wzywanie do nakładania sankcji na Białoruś. - Jest to przejaw omnipotencji reżimu białoruskiego - ocenia Kamil Kłysiński, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim ŚWIAT Europa

Nasilające się cyberataki Rosji. "Mamy do czynienia z trzema rodzajami działań"

Inwazja Rosji na Ukrainę obejmuje nie tylko walkę zbrojną na froncie. To także cyberataki na cele cywilne, takie jak infrastruktura krytyczna, sieci komputerowe infrastruktury energetycznej i transportowej oraz strony rządowe. W ostatnim czasie, w związku z porażkami na froncie, nasiliły się ataki w sieci ze strony Rosjan. - Mamy tutaj trzy rodzaje działań: ataki destrukcyjne, dezinformacyjne i szpiegostwo - wyjaśnia Robert Kośla z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  cyberzagrożenia Rosja wojna na Ukrainie cyberbezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Czołgi Leopard dla Ukrainy. Analityk PISM: przeszkodą jest opieszałość kanclerza Niemiec

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do zagranicznych przywódców o wspieranie Ukrainy. Polski prezydent złożył wizytę we Lwowie, gdzie zadeklarował m.in. przekazanie, w koalicji z innymi państwami, kompanii czołgów Leopard. - Wiemy, co jest przeszkodą. To oczywiście opieszałość kanclerza Niemiec Olafa Scholza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Daniel Szeligowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Niemcy Europa