Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Ekspert o walce Włoch z koronawirusem: realia dopiero teraz dochodzą do świadomości Włochów

Wydaje się, że Chińczycy opanowali epidemię koronawirusa, bo już nie zgłaszane są tam przypadki nowych zachorowań. We Włoszech konieczne było wprowadzenie drakońskich kar za łamanie obowiązku kwarantanny. Ulice włoskich miast patrolują policjanci wspierani przez wojsko i wyłapują tych, którzy zdecydowali się wyjść z domu. Dziennie umiera ponad 400 osób.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Włochy Iran Węgry

Jak w walce z koronawirusem sprawdza się Unia Europejska?

- Na skalę nie tylko europejską, ale i światową nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia z taką sytuacją, że aż tak głęboki kryzys polityczny i gospodarczy może dotknąć tak wiele krajów i społeczeństw. W tym sensie można mówić, że to będzie test dla UE, dla Europy jako kontynentu. Pytanie jaki i w jakiej perspektywie - mówił w "Pulsie świata" Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata koronawirus papież Franciszek USA Donald Trump Unia Europejska Paweł Lekki

Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Genowefa Grabowska ŚWIAT

Prof. Daniel Boćkowski: Turcja musiała pójść na bardzo duże ustępstwa

W syryjskiej prowincji Idlib obowiązuje od północy (godz. 23 w czwartek czasu polskiego) zawieszenie broni, uzgodnione wcześniej w Moskwie przez prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i i Recepa Tayyipa Erdogana. Na czwartkowej konferencji prasowej po sześciogodzinnych rozmowach prezydent Rosji wyraził nadzieję, że poczynione ustalenia pomogą zakończyć działania zbrojne w prowincji Idlib.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja Władimir Putin koronawirus Unia Europejska uchodźcy Jacek Czaputowicz

56. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Andrzej Talaga: ład międzynarodowy topnieje

- Po II wojnie światowej powstał ład międzynarodowy oparty na sile i przywództwie USA. Funkcjonował sprawnie, wiadomo było jaki jest system wartości i punkt odniesienia. Obecnie system ten gwałtownie topnieje - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Monachium rozpoczęła się 56. Konferencja Bezpieczeństwa 
Zobacz więcej na temat:  Monachium bezpieczeństwo USA ŚWIAT

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Europa Unia Europejska Brexit Wielka Brytania