Polskie Radio
Section05

NRD

71. rocznica wydania przez rząd PRL oświadczenia w sprawie rezygnacji z reparacji wojennych

23 sierpnia 1953 roku Rada Ministrów PRL złożyła oświadczenie w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. W dokumencie tym rząd Bolesława Bieruta ogłaszał, że Polska zrzeka się roszczeń dotyczących spłaty przez Niemcy odszkodowań za wyrządzone Polsce zbrodnie podczas II wojny światowej. Dokument budzi duże kontrowersje, a jego ważność podważają badacze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL ZSRR konferencja poczdamska reparacje wojenne Bolesław Bierut

Mur berliński. Materialna postać "żelaznej kurtyny"

- Góra drutu, zasieki, przeszkody z brył betonowych. Fortyfikacja wymierzona przeciw własnemu miastu, przeciw ludności wschodniego Berlina. Tama postawiona na drodze powodzi ucieczek. To mur, za którym zamknięte jest getto wschodnich Niemiec. To mur wstydu - mówił z Berlina Wojciech Trojanowski na falach Radia Wolna Europa w listopadzie 1961 roku.
Zobacz więcej na temat:  Berlin mur berliński Niemcy żelazna kurtyna komunizm socjalizm

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady PRL rolnictwo rolnicy propaganda komunizm ziemniaki rząd samolot samoloty lotnictwo

30. rocznica wyprowadzenia rosyjskich wojsk z Polski. Szef MON: to ważny punkt w naszej historii

- Dziś możemy cieszyć się tym, że Polska jest wolna i robimy wszystko, żeby Polska nadal była wolna. W związku z tym to, co wydarzyło się 30 lat temu, wyprowadzenie wojsk Rosji sowieckiej z Legnicy, z Polski jest ważnym punktem w naszej historii - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Legnica Armia Czerwona wojsko Rosja

Czy Polska rzeczywiście zrzekła się reparacji? Ekspert przedstawił dowody, które przeczą tej tezie

Zarówno strona niemiecka, jak i polska opozycja zgodnie utrzymują, że sprawa reparacji pozostaje już dla naszego państwa sprawą zamkniętą. Swoją opinię opierają na ustaleniach z 1953 r. i rzekomym zrzeczeniu się reparacji od NRD. Z kolei pracujący przy polskim raporcie inżynier Józef Menes podkreśla, że reparacje były nałożone na Niemcy, a nie - co niezwykle istotne - na Niemiecką Republikę Demokratyczną. Ponadto to rada państwa miała prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji. Dzisiaj można postawić pytanie, czy wspomniana uchwała w ogóle istnieje?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Bez Przedawnienia II wojna światowa HISTORIA społeczeństwo

Kulisy zabójstwa ks. Blachnickiego. Woyciechowski: w operację "Yon" były zaangażowane służby z NRD i agent KGB

- Gontarczykowie zostali ewakuowani z udziałem i pomocą wywiadu cywilnego PRL. Najprawdopodobniej w operację "Yon" były zaangażowane także służby z NRD i wysoko postawiony agent KGB w niemieckim kontrwywiadzie - mówi politolog, publicysta i ekspert ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby specjalne Franciszek Blachnicki Kościół katolicki KGB

Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci po wojnie współpracował ze STASI

Karl Camillo Ehrlich - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci był po wojnie współpracownikiem kontrolowanej przez Moskwę wschodnioniemieckiej służby bezpieczeństwa STASI - poinformował szef Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi Ireneusz Maj w rozmowie z PAP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Łódź niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne okupacja niemiecka zimna wojna dzieci