Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Polacy mieli być w większości eksterminowani". Premier Morawiecki o agresji Niemiec na Polskę

- Polacy mieli być w większości eksterminowani, a ta pozostała część miała zostać niewolnikami narodu panów. Ten plan realizowano z żelazną konsekwencją. Ta akcja była realizowana przez Niemców od początku wojny. Doszło do zbrodni na narodzie, niewinnych ludziach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie trwała prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Bez Przedawnienia II wojna światowa reparacje wojenne zbrodnie wojenne społeczeństwo

Mateusz Morawiecki: pakt Ribbentrop-Mołotow przypieczętował los Europy Środkowo-Wschodniej

"Przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej dlatego, że przez lata nie potrafiła zrozumieć i właściwie ocenić zagrożenia, jakie niosą ze sobą dwie ideologie totalitarne" - napisał w tekście opublikowanym przez portal Echo24.cz premier Polski Mateusz Morawiecki. Dodał, że Hitler od samego początku sprawowania władzy w Niemczech nie ukrywał imperialnych ambicji, które realizował krok po kroku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Mateusz Morawiecki II wojna światowa

Tomasz Lerski o reparacjach wojennych: być może dobrze się stało, że Niemcy jeszcze nie zapłaciły

- Być może nawet bardzo dobrze się stało, że Niemcy do tej pory nie zapłaciły tych reparacji, ponieważ Polska Ludowa, która została powołana do życia 22 lipca 1944 roku, była uzurpatorem, jeśli chodzi o przejęcie mienia przedwojennego skarbu państwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Lerski, varsavianista.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne POLSKA II wojna światowa historia Polski Polityka zagraniczna Polski Polskie Radio 24

"Zatrzymać KPO dla Niemiec". Minister Moskwa wytyka Berlinowi łamanie umowy ws. Odry

"Praworządni Niemcy nie realizują i nie zamierzają realizować podpisanej i ratyfikowanej w 2015 umowy o ochronie przeciwpowodziowej na Odrze Granicznej, co więcej żądają od Polski tego samego od kilku lat"- poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Swój wpis podsumowała mocnymi słowami "Zatrzymać KPO dla Niemiec".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa Odra rzeka Krajowy Plan Odbudowy

II wojna światowa. "Umowa poczdamska nie przewidywała świadczeń pieniężnych"

II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, jak i śmierć milionów ludzi. Po jej zakończeniu Polska nie otrzymała od Niemiec żadnych odszkodowań. - W umowie poczdamskiej, której stroną nie były Niemcy, ani nie była Polska, tylko mocarstwa zachodnie i ZSRR, znalazła się regulacja, w której nie określono wartości reparacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Graczyk, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach II wojna światowa Krzysztof Świątek Daniel Wydrych historia Polski IPN Konrad Graczyk

Jasna deklaracja opozycji. Jeśli wygrają wybory, chcą wycofania roszczeń ws. reparacji od Niemiec

- Nie uważam, żeby przyszły rząd złożony z ugrupowań demokratycznych wrócił do sprawy reparacji wojennych od Niemiec - powiedział Grzegorz Schetyna. Zdaniem polityka PO ta sprawa została zamknięta w 1953 roku, kiedy to komunistyczny reżim w Warszawie nadzorowany przez Rosję rzekomo zrzekł się reparacji za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Schetyna reparacje wojenne II wojna światowa Platforma Obywatelska

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność. Jak dodał poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego "ale".   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski reparacje wojenne II wojna światowa Bez Przedawnienia

Reparacje wojenne. Józef Menes: w raporcie zostały uwzględnione straty demograficzne

- W 2005 roku straty Warszawy zostały oszacowane na około 22 miliardy złotych. Nie zostały tam jednak uwzględnione straty demograficzne i to jest duża różnica w stosunku do raportu, który będzie dzisiaj przedstawiany. Tutaj zostały oszacowane straty związane ze śmiercią ponad pięciu milionów polskich obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Menes, w latach 2004-2005 sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne POLSKA II wojna światowa historia Polski Bez Przedawnienia Polskie Radio 24

Krytyczne głosy w Niemczech o Polsce. Marta Kubiak: chcą osłabić oddziaływanie raportu o reparacjach

- Mam nadzieję, że ten raport doprowadzi do tego, że Niemcy w końcu zaczną mówić innym tonem, jeżeli chodzi o reparacje wojenne. Bo przecież nigdy nie zostało Polsce zapłacone za straty, nie tylko demograficzne, ale również materialne - podkreśliła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marta Kubiak. Gościem audycji był także Marek Balt z Nowej Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne historia Polski II wojna światowa

Raport ws. reparacji. Szynkowski vel Sęk: odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec nie wygasła

Szymon Szynkowski vel Sęk przekonywał w TVP Info, że kwestia reparacji "jest dość jasna". - Muszę powiedzieć, że tam też (w raporcie ws. reparacji) w warstwie prawnej jest bardzo wyraźnie wskazane, że odpowiedzialność odszkodowawcza Niemiec w żaden sposób nie wygasła - wyjaśnił wiceszef MSZ. Dodał, że teraz pozostaje kwestia wypracowania odpowiedniej procedury, by ten proces został zrealizowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski

"Działanie władz PRL było wadliwe prawnie, nieskuteczne". Historyk o rzekomym zrzeczeniu się reparacji

- Aby było skuteczne, powinno mieć podobny charakter jak zrzeczenie się spadku w prawie cywilnym przez donatora. Muszą być dwie strony, zrzekający się i beneficjent. Zagadnienie reparacyjne musi być traktowane w ten sposób, że podmiotem są całe Niemcy, co wynika z doświadczeń historycznych związanych z reparacjami za I wojnę światową - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Bez Przedawnienia POLSKA

"Presja może przynieść powodzenie". Ekspert o wojennych roszczeniach wobec Niemiec

- Reparacje według mnie są sposobem na to, by ci, którzy doznali cierpień i ci, którzy je spowodowali, zakończyli wrogość i mogli pójść dalej - powiedział dr Luke Moffett z Queen's University Belfast, którego głównym obszarem badawczym są reparacje wojenne. Podkreślił też znaczenie presji dyplomatycznej i politycznej na Berlin i przywołał przykład, że takie naciski odniosły sukces, choć zaznaczył też że w sprawach II wojny światowej Niemcy boją się precedensu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa reparacje wojenne

NASZ WYWIAD Roger Moorhouse: odwiecznym problemem polskiej historii jest to, że wymyka się zachodnim narracjom

Jak ocenia brytyjski historyk Roger Moorhouse, historia kampanii wrześniowej wciąż nie jest dobrze znana na Zachodzie. Autor książki "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi", podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że mimo iż Paryż i Londyn przystąpiły do wojny po ataku Niemiec na nasz kraj, to w literaturze pierwszy miesiąc wojny zwykle jest traktowany zdawkowo. - To odwieczny problem z polską historią. Zawsze jakoś wymyka się zachodnim narracjom - wskazuje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski TYLKO U NAS NASZ WYWIAD Wielka Brytania Rosja Bez Przedawnienia