Polskie Radio
Section05

Nord Stream 2

Prezydent Duda sceptyczny wobec wizyty szefowej Bundesratu w Polsce. Nazywana jest "matką chrzestną" Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda z rezerwą podchodzi do planowanej na koniec lutego wizyty w Polsce Manueli Schwesig, przewodniczącej Bundesratu. Niemiecka polityk, premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, jest znana ze swej prorosyjskiej polityki. Przez media jest nazywana "matką chrzestną" Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Małgorzata Kidawa-Błońska polityka

Zwrot ws. wysadzenia Nord Stream? Wątek ukraiński może być fałszywym tropem Rosji

Niemiecki dziennik Die Welt podał nowe informacje o sabotażu Nord Stream 1 i 2, które sugerują, ze wersja wydarzeń, w której Ukraińcy wynajęli polski jacht do zniszczenia instalacji, jest ustawioną operacją rosyjskich służb. Tymczasem niemiecki urząd morski w Stralsund przyznaje, że przekazał wrażliwe dane wojskowe NATO na temat gazociągów Nord Stream.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Morze Bałtyckie Nord Stream ŚWIAT

Sabotaż Nord Stream 1 i 2. Wątek jachtu z Polski może być fałszywym tropem Rosji

Niemiecki dziennik Die Welt podał nowe informacje o sabotażu Nord Stream 1 i 2, które sugerują, ze wersja wydarzeń, w której Ukraińcy wynajęli polski jacht do zniszczenia instalacji, jest ustawioną operacją rosyjskich służb. Tymczasem niemiecki urząd morski w Stralsund przyznaje, że przekazał wrażliwe dane wojskowe NATO na temat gazociągów Nord Stream.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja

Macierewicz: USA wiedzą, że Radosław Sikorski to polityk proniemiecki i prorosyjski

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz skomentował skład nowego rządu Donalda Tuska. Szczególnie skrytykował nominację Radosława Sikorskiego na ministra spraw zagranicznych. - Stany Zjednoczone wiedzą, jaki to jest polityk. Wiedzą, że jest to polityk proniemiecki i prorosyjski - powiedział w TVP Info Macierewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Sikorski Antoni Macierewicz Donald Tusk Rząd RP USA

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka energia atomowa wiatr węgiel Francja

Rosja dostała od Niemców poufne dane NATO. W tle budowa Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 – ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla Nord Stream 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG – opisuje portal "Zeit Online". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy

Rosja dostała od Niemiec wrażliwe dane NATO? Szokujące doniesienia mediów

Rosyjski koncern Gazprom usiłował pozyskać wrażliwe dane NATO pod pozorem procesu zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 - ustalili członkowie parlamentarnej komisji śledczej prowadzący dochodzenie dotyczące działalności Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego. "Fundacja ta, utworzona głównie w celu ominięcia sankcji dla NS 2, była w znacznym stopniu finansowana przez spółkę Nord Stream 2 AG" - relacjonuje portal "Zeit Online".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Niemcy Morze Bałtyckie Bałtyk bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura Rosja Gazprom GOSPODARKA energetyka gaz ziemny

Patrycja Tepper: Niemcy tęsknią za korzyściami, jakie płynęły wraz z rosyjskim gazem

Trwają prace nad osuszaniem i zabezpieczeniem nitek gazociągów Nord Stream, które zostały zniszczone w wyniku eksplozji jesienią 2022 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki energetycznej E.ON, Marc Spieker. Jego wypowiedź ożywiła dyskusję na temat wznowienia przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Niemcy Rosja wojna na Ukrainie Gazprom ŚWIAT Europa