Polskie Radio
Section05

OECD

"Rozmowa o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski". Premier o spotkaniu z szefem OECD

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem z okazji 25-lecia przynależności Polski do tej organizacji. "Rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski" - przekazał szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki kryzys na granicy dyplomacja rocznica Białoruś granica straż graniczna Wojsko Polskie

Minimalna stawka podatku dla globalnych firm coraz bliżej. Trwają prace techniczne na forum OECD

- Reforma międzynarodowego systemu podatkowego przewiduje, że globalne przedsiębiorstwa będą podlegać minimalnej stawce podatkowej w wysokości 15 proc. od 2023 r. - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do międzynarodowych ustaleń dotyczących walki z unikaniem opodatkowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne podatki korporacja Ministerstwo Finansów Unia Europejska

Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Polska i 136 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatki pit vat cit korporacja inwestycje

Cykl publikacji "Opowiadamy Polskę światu". Premier Mateusz Morawiecki w "L'Opinion" o rozwoju naszej gospodarki

Francuski dziennik "L'Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących rozwoju polskiej gospodarki. Autorami tekstów są miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz ambasador Polski przy OECD Aleksander Surdej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki gpw Francja media ŚWIAT Europa

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów bogatynia energetyka górnictwo Czechy Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paryż Francja Europa GOSPODARKA ŚWIAT

Jabłoński o rozmowach w sprawie Turowa: nie było chęci zawarcia porozumienia ze strony Czech

- Nie możemy zgodzić się na zamknięcie elektrowni i kopalni w Turowie, ponieważ to byłoby katastrofalne dla polskiego systemu energetycznego oraz dla mieszkańców regionu. Rozwój małych elektrowni atomowych SMR w Polsce jest obiecującą technologią dla naszej energetyki - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przed radą ministerialną OECD w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński POLSKA kopalnia Turów energetyka

Ile kosztują nas każdego roku wypadki i kolizje drogowe? Znamy dokładne wyliczenia

Średnie roczne koszty wszystkich wypadków i kolizji drogowych w Polsce sięgają około 3 proc. PKB - wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w resorcie infrastruktury. Polska Izba Ubezpieczeń podaje, że w 2020 roku ubezpieczyciele wypłacili 14,5 mld zł odszkodowań komunikacyjnych. Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb odszkodowanie wypadkowość ubezpieczenie samochodu transport infrastruktura drogi

Ekspert PIE: firmy duże lepiej poradzą sobie z presją na wzrost wynagrodzeń ze strony pracowników

- Polskie firmy poszukują pracowników, co będzie się wiązać ze wzrostem płac, co dla dużych firm, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie będzie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku małych firm - powiedział Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy zatrudnienie pkb

ANALIZA Zapotrzebowanie na słodką wodę na świecie rośnie. Jej zasoby już nie

Szacuje się, że cztery miliardy ludzi żyje na obszarach, które cierpią z powodu poważnego fizycznego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Około 1,6 miliarda ludzi boryka się z "ekonomicznym" niedoborem wody, co oznacza, że choć woda może być fizycznie dostępna, brakuje im niezbędnej infrastruktury, aby uzyskać do niej dostęp. Raport ONZ wskazuje wyzwania gospodarcze związane z zapewnieniem dostępu do wody i zarządzaniem jej zasobami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA woda inwestycje rolnictwo susza