Polskie Radio
Section05

OZE

Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale

W I kwartale 2021 r. rząd planuje uchwałę w sprawie przyjęcia "Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.". Strategia ma przedstawić m.in. podstawowe przeszkody technologiczne i biznesowe oraz wytyczyć kierunki, w których powinien rozwijać się rynek wodoru, aby wkrótce funkcjonować w skali pozwalającej na konkurencję z paliwami konwencjonalnymi.  
Zobacz więcej na temat:  wodór ekologia energetyka PKN Orlen ministerstwo klimatu

PKN Orlen na drodze do powstania koncernu o europejskim zasięgu. Rok 2020 był dla niego pasmem sukcesów

Jednym z największych wydarzeń gospodarczych 2020 roku było ogłoszenie strategii transformacji energetycznej PKN Orlen do roku 2030. To ważne medialne wydarzenie pokazuje konsekwentne działania prezesa Daniela Obajtka, aby koncern odgrywał coraz większą rolę w Europie. Płocka spółka zamyka 2020 rok zgodą KE na połączenie z naftowym Lotosem, uratowaniem sieci dystrybucyjnej Ruch, przygotowaniem strategii do połączenia PKN Orlen z PGNiG. Ważnym wydarzeniem było także przejęcie niemieckiej grupy wydawniczej Polska Press.  
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Energa PGNiG ruch energetyka gaz ziemny ropa naftowa GOSPODARKA

KGHM utrzyma nakłady inwestycyjne i zainwestuje w OZE. Zoptymalizuje też pracę kopalni Sierra Gorda

KGHM zakłada, że poziom nakładów inwestycyjnych (CAPEX) w 2021 r. utrzymany zostanie na poziomie 2 do 2,5 mld zł. Miedziowa spółka planuje też w utrzymanie stabilnej średniorocznej produkcji górniczej na poziomie 450 tys. ton miedzi w urobku oraz średniorocznej produkcji miedzi elektrolitycznej na poziomie 540 tys. ton.
Zobacz więcej na temat:  KGHM Polska Miedź energetyka POLSKA GOSPODARKA

Eksperci: transformacja górnictwa jest konieczna, ale to też kłoda, którą Unia rzuca pod własne nogi

Nikt nie kwestionuje konieczności dbania o środowisko naturalne. Ale UE powinna rozważniej stawiać sobie proekologiczne wymagania, bo przegra z Chinami i USA rywalizację o pozycję w globalnej gospodarce – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" dr Przemysław Kwiecień (X Trade Brokers) i dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska górnictwo

Polska ma szansę stać się potentatem w produkcji prądu z morskich farm

- Do czerwca 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki wyda decyzje na budowę pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku. Ustawa w tej sprawie będzie obowiązywać od stycznia 2021 roku, a od marca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowych. URE wyda zgodę na takie koncesje do końca czerwca przyszłego roku - powiedział Ireneusz Zyska wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  klimat energia odnawialna GOSPODARKA Bałtyk wiatr energia elektryczna inwestycje

Cyfryzacja jest wielką nadzieją gospodarki Unii Europejskiej

-Nigdy w historii Unii Europejskiej nie odnotowano, aby aż 20 proc. środków z jakiegoś wspólnego funduszu, było przeznaczone na cyfryzację gospodarek krajów członkowskich. A tak będzie w przypadku unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii - powiedział Krzysztof Szubert pełnomocnik premiera ds. europejskiej polityki cyfrowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja Unia Europejska

nasz wywiad Jakub Wiech: najbliższe lata będą czasem nadrabiania zaległości w energetyce

Biorąc pod uwagę zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, nadchodzące lata zapowiadają się jako okres szybkiego nadrabiania zaległości w polskiej energetyce, zwłaszcza jeżeli chodzi o przejście na energię bardziej przyjazną środowisku - mówi portalowi PolskieRadio24.pl zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  energetyka POLSKA GOSPODARKA górnictwo

Minister klimatu i środowiska: bez energii nuklearnej trudno będzie osiągnąć ambitne cele klimatyczne

- Będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej – uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Swoją opinię wyraził podczas rozmowy z waszyngtońskim think tankiem Atlantic Council, a w wirtualnej rozmowie z ambasadorem Richardem L. Morningstarem tłumaczył zawiłości i historyczne uwarunkowania polskiej energetyki.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energetyka GOSPODARKA