Polskie Radio
Section05

Oskar Pietrewicz

Dramatyczna sytuacja w Syrii. "Brak dostępu do opieki medycznej"

- Wiele milionów Syryjczyków jest poza granicami kraju. Do końca zeszłego roku szacowano również, że wewnątrz Syrii przesiedlonych było 7 milionów osób, w tym momencie doszedł kolejny 1 milion osób, który przemieszcza się - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Piekarska-Dymus, szefowa Polskiej Misji Medycznej. W Syrii nie działa około połowa placówek opieki medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Syria reżim Bliski Wschód Ewa Piekarska-Dymus Radosław Pyffel

Ludobójstwo w Rwandzie. Foltzer: francuscy politycy wiedzieli o tym od wielu lat

W 27. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, francuskie władze potwierdziły decyzję o odtajnieniu archiwów dotyczących masakry ludności Tutsi z 1994 roku i roli Francji w tamtych wydarzeniach. - Na razie nie ma oficjalnej reakcji Pałacu Elizejskiego w tej sprawie. Prezydent Emmanuel Macron przyjął raport i zobaczymy, co zrobi z tymi faktami i czy przeprosi w imieniu francuskich władz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja Więcej świata ludobójstwo rwanda Emmanuel Macron

Nakręceni. Filmoznawca: "Parasite" dokonał w Hollywood symbolicznej rewolucji

- Sukces "Parasite" to konsekwencja trudu twórczego, jakiego podejmują się Koreańczycy, by robić kino niebanalne i łączyć rozrywkę z dość głębokim przekazem, sprzężona z konsekwencją przedsięwzięć natury finansowo-organizacyjnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz, ekspert PISM. Gośćmi audycji byli również teolog o. Marek Kotyński filmoznawca dr Łukasz Jasina i krytyk filmowy Aleksandra Salwa.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA kino Piotr Gociek Łukasz Adamski oscary 2020 Łukasz Jasina

Prawo aborcyjne w Irlandii. "Kulminacja zmian"

– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Korea Północna Kim Dzong Un Donald Trump Marek Wałkuski Beata Płomecka Irlandia Włochy Unia Europejska Kościół katolicki

Po szczycie przywódców Korei Płn. i Płd. „To początek procesu dyplomatycznego”

– Kim Dzong Un jest silny i pewny siebie. Dlatego zdecydował się na spotkanie – ocenił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniósł się w ten sposób do piątkowego szczytu przywódców Korei Północnej - Kim Dzong Una - i Południowej - Mun Dze Ina – którzy zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i postanowili dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego. Czy te zapewnienia zostaną zrealizowane?
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa Donald Trump USA broń jądrowa Chiny Rosja Kim Dzong Un

Kolejne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczynają kolejne, zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim o kryptonimach Key Resolve i Foal Eagle. O tym, jak wpłyną one na ocieplenie relacji z Koreą Północną i zapowiadane rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa USA sankcje Korea Północna wojsko