Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Dwie barwy nadziei"

Miała 26 lat gdy zapadła na chorobę nowotworową. Po paru latach walki, wyszła z niej zwycięsko. Wyszła za mąż, urodziła córkę, u której gdy miała dwa lata stwierdzono białaczkę. Zaczęła się walka o życie dziewczynki. Stres związany z chorobą córki spowodował nawrót choroby u matki. Teraz o swoje życie walczyły obie. Matce udało się po raz drugi - jest zdrowa. Córka umarła. Dziś choć tak ciężko doświadczona, nie zamknęła się w sobie, nie obwinia losu - znalazła sens życia w pracy na rzecz innych. Pomaga rodzicom dzieci z chorobą nowotworową. Za tę audycję autorka otrzymała I nagrodę w kategorii monologu na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  Węgry Warszawa mieszkanie Krzysztof Wyrzykowski

Reportaż z Sandomierza

Finał akcji, która rozpoczęła się nadaniem w listopadzie reportażu tej samej autorki o Danielu, którego uratowała ludzka dobroczynność. Festyn w Sandomierzu z udziałem wielu wybitnych artystów, m.in. Daniela Olbrychskiego , Grażyny Barszczewskiej , Janusza Olejniczaka jest darem dla Damiana, następnego chłopca cierpiącego na paraliż układu oddechowego. Akcji "Oddech dla Damiana..." patronował Program I i Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Sandomierz Grażyna Barszczewska Daniel Olbrychski Janusz Olejniczak

Ostatnie takie miejsce w Europie

Miasto, którego nigdy nie było na mapie Polski - Borne Sulinowo. Powstało w 1993 roku po wyjeździe stamtąd bazy radzieckiej. W 1993 roku liczyło 4 mieszkańców, dziś 3 tys. 500. Reportaż ukazuje historię pionierskiego zasiedlania i organizację miasta od podstaw, po dzień dzisiejszy. Mieszkańcy opowiadają o kłopotach z jakimi muszą się borykać, sukcesach i rodzącym się przywiązaniu do Bornego, jednego z najpiękniejszych miasteczek polskich.
Zobacz więcej na temat:  Europa

"Nieprosty szczebelek"

Bohaterami tego reportażu są współcześni Rosjanie, artyści, piosenkarze, muzycy, a także zwyczajni ludzie, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie, czasem atrakcyjną pracę, luksusowe domy by żyć w sekcie założonej przez Wissariona , byłego milicjanta w Nowym Jeruzalem, inaczej "Zonie" Obejmuje ona 5 syberyjskich wiosek, oddalonych 150 km od drogi asfaltowej i 350 km od najbliższego miasta, 3 tys. mieszkańców budowało domy własnymi rękami i z własnych pieniędzy. Autor , laureat Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory spędził z nimi miesiąc czasu. Reportaż powstał m.in. dzięki stypendium konkursowemu, którego fundatorem jest Polskie Radio SA .
Zobacz więcej na temat:  pieniądze

"Uczniowie pilnie poszukiwani"

Zamieszkujący w Kazachstanie Polacy bardzo często narzekają na to, że Polska przysyła im zbyt mało nauczycieli. Według ostatniego spisu powszechnego w Kazachstanie żyje ok. 60 tysięcy Polaków. W tym roku szkolnym wysłano tam 25-ciu nauczycieli. W latach poprzednich było ich nieco więcej. Decydując się na bardzo trudne warunki bytowe, rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi - jadą do dalekiego kraju by pomóc naszym rodakom (dzieciom i dorosłym) zachować polską mowę, tradycję i kulturę. Borykają się z wieloma trudnościami:brak światła, wody, mieszkania, brak pomocy szkolnych czy wreszcie nie zawsze pozytywny stosunek miejscowych władz. To wszystko jednak - jak sami mówią da się jeszcze wytrzymać. Największy problem polskich nauczycieli w Kazachstanie dotyczy bowiem samych uczniów...
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan mieszkanie dzieci

"Serce bije"

Audycja archiwalna Bronisława Wiernika i Gustawa Bachnera z 1960 roku - skrócona wersja w opracowaniu Barbary Grębeckiej i Janusza Deblessema.Opowieść o tym jak muzyka Szopena towarzyszyła ludziom przez lata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski w czasie okupacji. Występują m.in. Wanda Wiłkomirska, Jerzy Walfdorff, Władysław Szpilman, narracja - Gustaw Holoubek. 17 października mija 150. rocznica śmierci Fryderyka Szopena.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wiernik Gustaw Holoubek

"Czas reporterów" - Kazimierz 99

W dniach od 30.IX. do 3.X. br. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbyło się doroczne spotkanie reportażystów z całej Polski. Spotkać tu można było znanych dziennikarzy uprawiających ten gatunek sztuki radiowej jak również młodych jego adeptów. Przede wszystkim z myślą o nich właśnie seminarium to zostało zorganizowane. W jakim kierunku zmierza polski reportaż? Jaki jest świat widziany oczami reportażystów polskich różnych generacji? Jakie tematy przyciągają ich uwagę? Jak się one mają do tego czym żyją o czym opowiadają swoim słuchaczom dziennikarze radiofonii zachodnich? Okazją do tego porównania będzie plon najbardziej prestiżowego światowego Festiwalu Radiowo - Telewizyjnego Prix Italia, który odbył się w trzeciej dekadzie września we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Kazimierz Dolny Włochy

"Uważam, że postąpiłam słusznie"

28 maja 1999 w krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydgiera zmarł pacjent. Szpital dał wszystko, czym dysponuje współczesna medycyna, poza jednym.....zezwoleniem na nocne czuwanie syna przy łóżku chorego, co było ostatnią prośbą konającego wiele dni ojca. Lekarka, która wyprosiła rodzinę ze szpitala, jest przekonana, że postąpiła słusznie. Broniła spokoju innych pacjentów w tym pokoju. Popiera ją spora część środowiska lekarskiego. Pacjent w Polsce ma ustawowo zapewnione prawo do godnej śmierci Jest to przede wszystkim rozumiane jako spokój i cisza wokół chorego. Czy nie oznacza ona w takiej chwili dramatycznej pustki? Syn zmarłego nie może się pogodzić z tym faktem.
Zobacz więcej na temat: 

"Czuć bluesa"

We wsi Chojna, dyrektor miejscowej Fabryki Żaluzji (110 pracowników) przeszedł na Ty z całą załogą. Wieczorem gra w miejscowym klubie z zespołem bluesowym "JAW RAW", który sam założył. W pracy jest wymagający, ale można do niego przyjść z każdą sprawą. Jest Niemcem To już trwa 5 lat. . Marco Meinel przyjechał z Bremy w 1993 r jako przedstawiciel niemieckiej firmy zajmującej się produkcją żaluzji okiennych, aby zorganizować podobną produkcję w Polsce z przeznaczeniem na rynek niemiecki. Mimo wielu trudności przedsięwzięcie się powiodło i dziś Marco jest dyrektorem zakładu, który daje pracę ponad stu osobom. W małej Chojnie zmienia się stosunek do "obcych", pada też stereotyp "Niemca". Zespół Chojeńskiego centrum kultury zdobywa zdobywa nagrody na krajowych festiwalach. Marco ma wiele nowych pomysłów. W niewykorzystanych dotąd podziemiach na po radzieckim lotnisku zamierza otworzyć kawiarnię bluesowo-artystyczną , w której odbywać się będą koncerty, recitale i spotkania towarzyskie. W jaki sposób Marco zdobył zaufanie, prestiż i sympatie swoich pracowników?…
Zobacz więcej na temat:  blues Niemcy firma

"17 września 1939 w dwu odsłonach czyli wieś i miasto"

Odsłona pierwsza: "Z Polski do Polski" - 11' Exodus Polaków mieszkających po obu stronach obecnej granicy polsko- biłoruskiej, związany z wkroczeniem do Polski 17 września 1939 roku wojsk sowieckich. Bohaterami reportażu są Ci, którzy to przeżyli, a pochodzą z różnych stron Polski, Białorusi i Ukrainy. Od paru lat mogą się już spotykać w rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń. Wchodzimy w niepowtarzalną atmosferę ludzi pogranicza, który dzielą się z nami swoimi tęsknotami. Odsłona druga: "A wrzesień był taki słoneczny" - Pani Zofia, panienka z tzw. dobrego, lubelskiego domu wspomina swoje piękne miasto, które we wrześniu 1939 znalazło się w kleszczach dwu agresorów. Pamięta szczegóły z których wyłaniają się żywe obrazy przeszłości. Kolorowy świat dzieciństwa zaczął się na jej oczach rozpadać: "Nagle przerwano w radiu hymn narodowy... ...narastała świadomość końca świata.....ściskali się Niemcy z Rosjanami na Placu Litewskim....już nie było niedzieli wtedy. Każdy dzień był powszedni."
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Białoruś mieszkanie koniec świata

"W słońcu"

W marcu 1942 roku w Skierniewicach powstało I-sze Schronisko dla Sierot Wojennych w okupowanej Polsce. Powstało ono dzięki ofiarności mieszkańców Skierniewic i społecznikom Rady Głównej Opiekuńczej, Znalazły tam dom dzieci z Warszawy, których ojcowie byli w niewoli, obozach lub zginęli na wojnie. Panowała tam atmosfera iśćie rodzinna, wytwarzająca tak silne związki międzyludzkie, że wychowankowie schroniska do dziś dnia się przyjaźnią i systematycznie spotykają, Autorka reportażu uczestniczy w takim spotkaniu
Zobacz więcej na temat:  Warszawa dom dziecka

"Subiektywna i tendencyjna historia barytu lat ostatecznych"

4 września br. W Boguszowie - Gorcach otwarta została wystawa fotograficzno - dźwiękowa pt. "Ludzie z barytu". Składa się ona z nagrań dokumentujących przeszłość kopalni i fotografii Andrzeja Łuca przedstawiają rzeczywistość miasta, już bez kopalni. Nagrania pochodzą z audycji dokumatalnej Jolanty Krysowatej, która prezentujemy w "Czasie Reporterów. Jes to historia upadku kopalni i miasta. W Boguszowie - Gorcach pod Wałbrzychem istniała jedyna w Polsce kopalnia rzadkiego kruszywa, barytu. Początek lat 90. to początek końca zakładu, który utrzymywał całe miasto. Audycja składa się z nagrań archiwalnych dokumentujących walkę górników o przetrwanie zakładu na przestrzeni 7 lat.. Dramatycznym wydarzeniom ludzi tej kopalni towarzyszyła reporterka, Jolanta Krysowata, która wigilię Bożego Narodzenia spędziła wspólnie z górnikami pod ziemią. Po reportażu rozmowa z autorką(Janusz Deblessem)
Zobacz więcej na temat:  Janusz Deblessem