Polskie Radio
Section05

POLSKA

Spór kompetencyjny między SN a prezydentem i Sejmem. Znamy orzeczenie TK

Sąd Najwyższy nie może dokonywać prawotwórczej interpretacji przepisów prowadzącej do zmiany stanu normatywnego a powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją prezydenta, nad którą Sąd Najwyższy nie może sprawować nadzoru. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Sejm prezydent reforma sądownictwa

Miłosz Lodowski: opozycja powinna uświadomić sobie, że walka z COVID-19 jest opłacalna politycznie

- Historia nas nauczyła, że Polacy wielokrotnie stawali na wysokości zadania i mam nadzieję, że ten standard będzie powielany. Oczekiwałbym od polityków opozycji, że uświadomią sobie, że włączenie się w walkę ze skutkami koronawirusa jest opłacalne politycznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 polityka Koronawirus w Polsce pandemia opozycja Ryszard Gromadzki COVID-19

"Człowiek dialogu zbyt daleko idącego". Prof. Kazimierz Kik o Jarosławie Gowinie

- Inicjatywa prowadzenia dialogu z opozycją jest oczywiście słuszna, ale od razu widzimy, że napotkała nie tyle na zrozumienie, ile próbę wyciągnięcia Jarosława Gowina i jego ugrupowania z porozumienia prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory prezydenckie 2020 koronawirus Sejm Kazimierz Kik Jarosław Gowin

Premier o pozostawianiu dzieci w szkołach: szczegóły pod koniec kwietnia

- W drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki uruchomiony zostanie mechanizm umożliwiający pozostawianie dzieci małych oraz do 10-12 lat w szkołach bądź przedszkolach pod opieką - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - Szczegóły przedstawimy przed końcem kwietnia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce wirus COVID-19 pandemia epidemia premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo szkoła dzieci infografika

Jadwiga Emilewicz: do piątku kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej

Luzowanie reguły finansowej w samorządach, przeciwdziałanie przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze, zmiany w prawie pracy mające pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - to nowe propozycje rządu, które zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Emilewicz koronawirus Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa GOSPODARKA samorząd Ministerstwo Rozwoju

"Polemizuję i wchodzę w dialog z artystami". Dr Piotr Bernatowicz o pracy "Aborcja - Piekło kobiet"

- Czymś absurdalnym jest zarzucanie, że ograniczam, czy cenzuruję pracę artystów. Bez ich pracy moja interwencja nie miałaby sensu, moja praca jest odpowiedzią na ich stanowisko. Jeżeli artyści zajmują głos w sporze politycznym czy cywilizacyjnym to nie powodów, dla których inny głos nie miałby zaistnieć w tej debacie - mówił w Polskim radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz aborcja SZTUKA

Duże zainteresowanie pomocą z tarczy antykryzysowej. Premier podał statystyki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do tej pory wpłynęło 1,5 miliona wniosków o wsparcie w ramach działającej od trzech tygodni tarczy antykryzysowej, czyli pakietu specustaw, które mają pomóc firmom i pracownikom przetrwać trudny czas pandemii. Z tego milion wniosków dotyczy zwolnienia ze składek ZUS.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Mateusz Morawiecki Jadwiga Emilewicz firma Koronawirus w Polsce koronawirus GOSPODARKA